• majsflickan

    Lightsaft till barn?

    Vi brukar ge våran son lightsaft i bland.Man tycker ju att det känns lite bättre att ge sockerfri.. Men så var vi hos mina föräldrar och då sa min mamma att hon hade läst att barn inte ska dricka lightsaft.. Hur gör ni med era barn?

  • Svar på tråden Lightsaft till barn?
  • SaraLotta

    Lightsaft eller osötad barnsaft, t ex Hipp. Vad som helst utan en massa socker!

  • Bebis

    Eftersom min sambo är diabetiker så har vi båda sorterna hemma o Ludwig får av båda. enligt hans diabetessköterska är aspartam bara farligt för dem som e allergisk mot det.

  • Ellizz

    Hejsan. Jag läste en artikel att man inte ska ge barn lightsaft eller nån sorts light för att sötningsmedlet som är i sätter sig i kroppen Sen kan där finnas aspartam som inte är bra
    Jag vet i alla fall att det inte är bra....

  • väntar o längtar

    Jag tror att aspartam i större mängder inte är så nyttigt. Vilket inte heller vanlig sötad saft är. Men i lagom mängd så fungerar det nog med vilket som.

    Här hemma har vi Fun light och hemmagjord saft (med socker). Men än så länge är sonen alldeles för liten för att få endera.

  • Pappenheim

    Gå in på livsmedelsverkets hemsida och se vad de skriver, jag tror att det är www.slv.se

  • Skratt o tårar

    www.expressen.se/index.jsp

    Blir förståss lite orolig när man läser sånt! Min son har nog fått en del light produkter, men jag kommer nog att ge andra alternativ iframtiden!(om möjligt)

  • Bebis

    men hur mycket litar man på expressen då... nä håll er till slv o andra kända källor.

  • snart tre

    Bebis: Expressen är visserligen en tidning som måste sälja lösnummer och därför kanske är mer "tvivelaktig" i dina ögon - men i det här fallet återger de ju faktiskt vad forskare kommit fram till - inte vad Expressens journalister tycker är bra/dåligt.

    Själv undviker jag sötningsmedel (men även socker) som pesten. Extremt onödigt att få i sig via till exempel läsk/saft etc och knappast något man behöver lära barn att dricka i onödan. Men alla gör som de vill i det fallet.

    Kan bara berätta att förra året blev jag - på grund av en infektion i en tand - överkänslig mot alla sorters sötningsmedel oc utvecklade en mycket elakartad allergi på grund av det - åkte in och ut på sjukhus länge. Och jag dricker inte särskilt mycket onyttiga saker som läsk, saft eller äter särskilt mycket godis eller tuggummi - men det finns i en massa andra produkter också och det var inte kul att försöka avgifta kroppen efter det.

    Min allergiläkare berättade då att det inte är ovanligt att människor reagerar mot artificiella sötningsmedel i läsk, godis, saft etc. Och det behöver man inte få en infektion i kroppen för att få och barn är särskilt känsliga mot den typen av ämnen.

    Så jag tror åtminstone att man ska vara försiktig med att ge barn den typen av produkte för ofta - kanske begränsa tillfällena till kalas, fester etc. Och ge dem vatten till maten i stället.

  • lena ekman

    Jag ger inget som innehåller Aspartam eller andra syntetiska sötningsmedel. Jag ger hellre en liten mängd socker. Bobs lättdryck innehåller bara vanligt socker men mindre mängd och det försöker jag hålla mig till när det ska vara festligt annars så funkar det bra med vatten och mjölk.

Svar på tråden Lightsaft till barn?