Vi som började i april (del 4), många bebisar på väg nu!
Grattis Mars2007!!!
Kanelbulle81: Hur är det med dig idag, blödningar och så? Kram på dig
Grattis Mars2007!!!
Kanelbulle81: Hur är det med dig idag, blödningar och så? Kram på dig
Henlin: Wiiiii, spännande! Hoppas allt går/gått bra!
Är det någon härinne som gått någon profylaxkurs? Igår påminnde en kompis att jag skulle föda.... Detta har jag förträngt i nästan två månader. Började min förträngningsprocess efter att jag varit hos den dumma gubben på Spec. MVC. Maken är på tjänsteresa och jag pratade med honom om detta snabbt via telefon idag, han tyckte kursen skulle vara intressant iaf.
Vet heller inte hur mycket man "får ut" av föräldragruppen hos barnmorskan?
Yoysen: Har anmält mig till gravidvattengympa i Landvetter, denna börjar dock inte förrän januari. Ser verkligen fram emot denna kurs.
Mimmi P: Oj, sa bm så om kontrollbehov... Hjälp! Jag är verkligen en sån som vill ha kontroll på saker och ting. Fast nu har kontrollen på jobbet släppt sedan jag blev gravid, jag är inte alls lika engagerad.
Säger oxå ett stort grattis till Henlin och tösen!!
Åhhh, grattis Rauur!!!!!!
När jag var och lämnade blodprovet inför kubtestet gjorde dem ett vanligt UL på magen innan jag gick därifrån. Jag trodde det var förtidigt för UL på magen eftersom jag var då i vecka 11, men hon sa att man såg rätt tidigt. Hoppas du får se den lill* krabaten.
Kul och se köksrenoveringen!! Skall spara ner bloggen för att se resultatet. När beräknar ni vara klara?
Kanonfina lussebullar du gjort! De som jag gjorde idag ser inte alls lika fina ut som dina. Det var ungefär 5-6 år sedan jag bakade lussekatter sist, så jag kom knappt ihåg hur stora man skulle göra dem. De smakade bra iallafall så jag får vara nöjd med det!
Aha, jag trodde de gjorde det på samma ställe. Ja, du kan se på VUL. Jag gjorde ett VUL förra veckan (vecka 24) för att kolla om livmodertappen var stängd och så. Vid ett hastigt ögonblick vred läkaren bort skärmen, så jag tror hon såg vad det var för kön....
Jag vet faktiskt inte hur tidigt man kan se könet, kommer ni vilja ta reda på det?
Nu har jag fått in en magbild oxå i mitt galleri...
Majsanna: Vad kul att du följer hennes recept, det blir lite speciellt att både göra dem och äta dem.
Min mormor gjorde alltid potatismos med sirap i, vet att det kanske inte låter speciellt gott - men det är helt otroligt smaskigt. Ibland får jag såna begär efter "hennes" mos.