• Mison

    Skall man kunna läsa innan 1:an?

    Jag är lärare och tycker inte alls att det är konstigt! Barn lär sig i olika takt och är olika intresserade! När de väl börjat lära sig bokstäverna och hur de låter knäcker de koden i olika snabb takt. Tycker att det låter jättekonstigt att läraren sagt så!

    Det viktigaste är väl att barnen fått vara barn! Idag märks det en "hysteri" bland föräldrar att barnen ska kunna så mycket innan de börjar skolan! Låt dem få leka av sig så är de mer mottagliga för skolarbete när det är dags och tycker det är spännande!(om de inte själva visar ett stort intresse, det är en helt annan sak!)

    Man kan inte säga att ett barn som precis börjat ettan och som inte läser kommer att få svårigheter framöver! När man närmar sig år 3 däremot och inte har kommit igång, då kan man börja bli orolig!

    Lycka till!

  • Mison
    Svar på #17
    Det finns inga egentliga mål för en år etta mer än de lokala målen som varje skola bestämt. I Lpo är det mål i år 3 och det är dit vi vill nå med alla barn. Vissa barn utvecklas väldigt snabbt under en kort tid, och sedan "stannar" upp medans andra barn tar det ett tag för innan de "kommer igång" och därefter går det i ett rasande tempo!

    Det är superbra dock att skolan tar det på allvar och tidigt sätter in resurser, men det ska ganska mycket till för att en elev ska gå om. I allafall på de skolor jag arbetat på.
Svar på tråden Skall man kunna läsa innan 1:an?