• Bruden1

    RYGGVÄRK!!! vad är det jag känner???

    Ursäkta mig... men jag har sååå jävla ont i ryggen!!!

    Började i söndags lite smått, sen blir det bara värre och värre.
    Blir lite bättre under dagen när jag har gått och varit uppe, men när
    jag ska ligga ner gör det fruktansvärt ont!!
    Och när jag ska gå upp på morgonen kommer jag knappt upp,
    det värker och strålar i ryggen som bara f*n!!
    AJAJAJ...

    Värken sitter på höger sida, vid höften ungefär, i midjehöjd ungefär.

    Vad kan detta vara???
    Någon annan???
    Vad gör man åt det?
    OK att käka panodil?
    Ska jag ta kontakt med en läkare?
    Är det något farligt?

    OROLIG och vill inte ha ont!!!

    Kram på er

  • Svar på tråden RYGGVÄRK!!! vad är det jag känner???
  • Lottis77

    Tycker det låter som en nerv i kläm, men hör med din BM eller läkare. Panodil är helt ok om du har ont.
    Jag har haft en nerv i kläm som strålat ner i benet och det blev värre när jag var stilla och bättre när jag rörde på mig.

  • Bruden1

    Glömde skriva att jag är i vecka 28 (27+5)

  • Linny

    Jag har likadant. PÅ höger sida, o bara när jag ligger ner. När jag går upp o rör mig försvinner det. Har blivit lite bättre de senaste dagarna. Är nog en nerv i kläm trodde bm. Det man ska vara uppmärksam på är om det gör jätteont, men inte försvinner när man inte ligger ner osv. Då tyckte hon att man skulle ringa förlossningen för att kolla så det inte är njuren.. Panodil går bra, det går inte över till bebben.

    Men om det är smärta som inte försvinner när du rör dig, som sagt, åk in o kolla för säkerhets skull. Lycka till!
    /Linny v.37

  • Bruden1

    Mitt sitter i hela dagen...men blir lite bättre när jag rör mig.

    Har haft ont i 4 dagar nu!

  • Linny

    Bm sa att om det var njuren, så borde det inte bli bättre när man rör sig. Men om du har så ont tycker jag du ska ringa sjukvårdsupplysningen eller förlossningen. Det är ju bättre att kolla upp det!

  • Tin o Trolls mamma

    Låter som om (ischias)nerven kommit i kläm. Kan hända när man är gravid. Ring o kolla för säkerhets skull!

    Ekorren.

  • Linny

    Nja, ischias ska inte kännas så högt upp. Det ska stråla nedåt istället.
    Men ring o kolla!

  • Bruden1

    Ska till min BM imorn, ska fråga då!

  • Tin o Trolls mamma

    Linny: beror på var man har midjan! Nä, du har nog rätt i att det inte är ischias, såg bara att hon skrev höften, där börjar min ischiassmärta.

    Ekorren.

  • Bruden1

    Kan det vara foglossning? eller vad e det?

Svar på tråden RYGGVÄRK!!! vad är det jag känner???