• Anonym (orolig fru)

    Rinnig genomskinlig sperma?

    Min mans sperma har förändrats så nu är den inte längre vit och tjock utan väldigt rinnig och genomskinlig varje gång.

    Är det någon som vet vad det kan bero på?
    Är det ett tecken på någon sjukdom eller stress?

  • Svar på tråden Rinnig genomskinlig sperma?
  • Anonym (..)

    Har ni sex oftare kanske?? Min mans sprema blir rinnigare om vi har sex tätare.

  • Anonym (orolig fru)

    Nej, vi har istället sex mer sällan just nu. Men det hjälpte inte med utlösningar tätare heller.

  • Anonym (siv)

    han kanske onanerar oftare??
    min pojkvän får oxå så om vi har sex ofta!!!

  • Anonym (orolig fru)

    Nej, han är också fundersam på varför den helt plötsligt har blivit totalt annorlunda. Vi är öppna mot varandra om onani, så det är inga problem.

  • Anonym

    Varning för att sådana tecken brukar tyda på att mannen använder anabola eller nån slags form av extratillskott (olaglig) hormon!!! Man behöver inte se ut som en stor tjur för att ta steorider utan det finns just sådana här fysiska tecken också. Försök att ta reda på mer tecken, fråga sådana med erfarenhet - innan du frågar honom.

  • Anonym (orolig fru)

    Tja, nägra anabola använder han inte, det är då ett som är säkert. Det skulle han aldrig nånsin få för sig.

  • Anonym (orolig fru)

    Tack för svaren!
    Några andra förslag?

  • Anonym (xx)

    Det låter som att antalet spermier har sjunkit i hans sperma. Försöker ni inte få barn så är det väl inget att hänga upp sig på. Är det däremot så att ni försöker få barn så är det nog bäst att han kollar upp spermakvaliteten hos sjukvården.

  • Anonym (orolig fru)

    Vad konstigt... Undra hur det bara kan ändra sig så fort? Kan det bero på ngn sjukdom?
    Fler barn är nog inte aktuellt, har ett och ett kommande i magen.

  • Anonym (orolig fru)

    *puff*

  • Anonym (orolig fru)

    Nä, inte en chans.

Svar på tråden Rinnig genomskinlig sperma?