Köerna verkar vara något kortare nu än för ett eller två år sedan, då de var 1,5 år. Vi fick kallelse efter ganska precis ett år och tiden för första besöket 13 månader efter ködatum. Sen tar det lite mer tid innan man verkligen är igång.
Privat finns rätt många alternativ i Stockholm: fertilitetscentrum, sophiahemmet, st göran kommer jag på på rak arm. Där brukar det inte vara kö till första besöket, men sen kan man få vänta någon/några månader på att få sätta igång om man hamnar vid jul eller sommarledigheter.
Vet ju inte alls hur det ser ut för er, men eventuellt kan insemination vara ett alternativ. Det är inte lika stor chans att bli gravid som vid IVF (och det handlar förstås jättemycket om vilka problem som ligger bakom för er) men det är betydligt billigare och en något mindre slitsam process.
Lycka till, hoppas att det ska gå bra för er!