Ja kan inte hjälpa hur ja känner
Misses skrev 2008-11-28 20:48:45 följande:
Min sambos son driver mig till vansinne, han skiter i att lyssna på om jag säger till,kollar på mig som om ja vore dum i huvudet..Han vaknar varje morgon innan halv 6 o tjatar 20 gånger om yoghurt, han tjatar alltså tills han får som han vill, Varje middag vi har tjatar han om att han inte vill äta upp maten, han kan säga samma mening 20-30 min tills min sambo ger sig för att han inte orkar höra tjatet.Hur f*n ska man orka ???Samtidigt ska man jobba, ta hand om sin egen dotter och laga mat o sköta hemmet o vara glad o pigg......Ja orkar inte, de ska väl inte behöva bli så att man ger upp relationen för omstädnigheterna med sonen???SNÄLLA GE MIG RÅD!!!!Benämn och bekräfta...när han tjatar om yoghurt så säg typ: Jag hör att du är hungrig och vill ha yoghurt men du får vänta tills klockan ringer (ställ äggklockan på 60 min)...när klockan ringer då kan du få frukost.
Eller vid middagen: Jag hör att du är mätt och inte orkar mer men du får äta upp ;ex hälften av vad som är kvar eller det han lagt på åt sej själv.
Tyvär är ju så att om man inte orkar vara konsekvent och stå emot så blir det grymt jobbigt i längden, och ger ni efter för "små" saker nu så...ja en dag är han 15.
Ett tips som funkat på mina barn och det är även en metod vi anväder inom förskolan, alltså benämn hans vilja och bekräfta hans känslor men var tydlig med vad som gäller.