• F  Love

    Hur gör ni över jul och nyårshelgen med barnen? Överens eller inte med den 2:e bioföräldern?

    Förra året var våra bio och bonusbarn hos den andre bioföräldern, överlämningen var den 23/12 och vi fick ha barnen hos oss den 26/12, fast det egentligen var uppgjort långt tidigare att barnen skulle vara hos oss, men vi renoverade huset och tyckte att det var ok att barnen var den julen hos den andre bion, (bion ville absolut ha barnen hos sig under julen men inte nyår) I år kommer den ene bion (min mans f.d sambo) och ber på sina bara knän att hon vill ha barnet hos sig för att hon känner sig ensam över jul (vilket hon inte är, hon har ett barn (halvsyskon) från tidigare förhållande och sin stora släkt)och att halvsyskonet vill att de firar jul tillsammans i år igen. Men vi då? Ska inte vi få fira jul alls med barnet då? Förra nyåret friade min man till mig och vi förlovade oss, hade inflyttning-förlovning och nyårsfest och hade väl egentligen inte planerat att ha barnen hos oss, men det gjorde inget att de fick vara med oss, eftersom vi inte fick ha dem under julen så var det självklart att de skulle fira nyår mm med oss. Men nu vill alltså den ena bion göra lika som förra julen och nyåret, vilket vi planerat från förra året att barnen är hos oss under julen -08 och nyår får vi vara på tu man hand och fira 1 år förlovning (vi gifte oss i augusti -08 och vi har planerat en underbar nyårshelg tillsammans på tu man hand) och barnen har ju sett framemot att fira julen med oss och nyår med den andre bion... Hur löser man det här på bästa sätt för barnen? När den andre hela tiden gör det till ett stort problem. Vi har aldrig ställt krav, alltid ställt upp för att hon ska bli nöjd och få som hon önskat, har även ställt upp när det krisar med passning, hämtning, lämning osv. Fråga kan man ju alltid göra, men när den andre bion går via barnet först och sedan får vi känslan av att vara den förälder som sätter emot bions krav och önskemål, det är så tråkigt och ledsamt för alla parter, eller hur?
    Min man och hans f.d sambo har ett samarbetsavtal som hon inte håller sig fast till utan gör sina försök att ändra i hopp och i tron att vi inte fattar vad hon håller på med, försöker göra. Men hur löser man sånt här utan att bråka? Varför är det bara jul och nyår som det uppstår såna här diskussioner, påsk-sportlov- midsommar osv. är det ingen som helst diskussioner om?!
    Vill att ni berättar för mig och min man era åsikter och hur ni har löst detta hos er och era relationer till den andre bion?!
    Kram till alla bio och bonusföräldrar som vill ha fred i sina relationer till den f.d bion!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-12-14 16:08
    Biomamman vägrar att gå till FR men skyller på att hon inte orkar bråka just nu, min man har sagt att vi vill inte bråka utan komma överens på bästa sätt och för barnens skull. Nu blev det bestämt att barnet kommer till oss på julaftons morgon och stannar hos oss till den 30/12, sedan efter jul och nyår ska det bokas in en tid för nytt samarbetsavtal!

  • Svar på tråden Hur gör ni över jul och nyårshelgen med barnen? Överens eller inte med den 2:e bioföräldern?
  • Nufsan

    Jag och mina stora barns pappa kör vart annat år! Nu börjar barnen bli så stora att vi båda lyssnar på deras önskemål. I år är barnen med oss fram till 18.00-19.00 tiden och sedan åker de till deras pappa och kommer hem efter ett par dagar!

    När det gäller min bonusson så har han hittills inte fått fira en endaste julafton med oss. Däremot så ska min man kräva via hans advokat att vi får fira julafton med honom nästa år, vilket jag hoppas och tror ska gå vägen, synd bara att man ska behöva gå så långt.


    ♥ღ♥Mamma till världens bästa tjejer: Moa 9403, Matilda 9610 och lilla Jonna 0710♥ღ♥
  • F  Love
    Nufsan skrev 2008-12-02 13:19:27 följande:
    Jag och mina stora barns pappa kör vart annat år! Nu börjar barnen bli så stora att vi båda lyssnar på deras önskemål. I år är barnen med oss fram till 18.00-19.00 tiden och sedan åker de till deras pappa och kommer hem efter ett par dagar!När det gäller min bonusson så har han hittills inte fått fira en endaste julafton med oss. Däremot så ska min man kräva via hans advokat att vi får fira julafton med honom nästa år, vilket jag hoppas och tror ska gå vägen, synd bara att man ska behöva gå så långt.
    Det är ju inte klokt att bonusen inte har fått fira jul alls med sin pappa. Jag blir så upprörd över att dessa biomammor inte delar med sig, det är ju trots allt de två som fått och skaffat barnet ihop en gång i tiden, båda föräldrarna ska ha rätt 50% tid till barnen. Jag håller tummarna för er att ni får bonussonen hos er nästa jul, jaa jag håller med er att det är synd att det ska behöva gå så långt!
  • Nufsan
    F Love skrev 2008-12-02 13:31:26 följande:
    Det är ju inte klokt att bonusen inte har fått fira jul alls med sin pappa. Jag blir så upprörd över att dessa biomammor inte delar med sig, det är ju trots allt de två som fått och skaffat barnet ihop en gång i tiden, båda föräldrarna ska ha rätt 50% tid till barnen. Jag håller tummarna för er att ni får bonussonen hos er nästa jul, jaa jag håller med er att det är synd att det ska behöva gå så långt!
    Ja, jag håller med dig! Tydligen så är man två om att göra barn, men när det är en separation så tror många att dom har ensamrätt, sjukt!
    ♥ღ♥Mamma till världens bästa tjejer: Moa 9403, Matilda 9610 och lilla Jonna 0710♥ღ♥
  • Jontesfru

    Här har jag o Antons pappa kommit överens om (eller han har kommit överens om) att Anton alltid ska fira julen med mig, vilket jag tackar o tar emot, och de flesta nyår har han firat med sin pappa. (Fast i år så vill han ha honom den 9-11 jan??? så Anton har 2½ halv vecka ledigt och så vill han att Anton ska be sig ledigt efter en dag i skolan efter lovet???).

    TS tycker det är märkligt att man bryter avtal så där?? Har man kommit överens om varannan jul så är det varannan jul! Stå på er!


    Mamma till Anton snart 12år och Axel 1½ år
  • Bidosas

    här har vi kommit fram till att julaftonsmorgon spenderar barnen hemma hos sin pappa (iår åker de till sin pappa på söndag den 21/12 å kommer hem den 24/12)
    Sen ska de till honom igen efter nyår.

    Varannan helg, precis som vanligt!

    Han vill/kan inte ha dem på julafton å de e jag glad över!!!


    (¯`°?.¸ ღ♥ livet leker ♥ღ ¸.?°´¯)
  • Jontesfru

    PS. hittills är den enda helg jag firar med min son är just julen. ALLA andra firar han med sin pappa, påsk, nyår, midsommar, pingst etc. Mycket för att det är då pappan har lite extra tid då det är 60 mil emellan oss. Alltså jag är med på det även om det kan kännas ensamt utan Anton ibland.

    Men tror ni inte att det är en så laddad helg just julen som gör att det blir så  mycket bråk just kring den? De andra helgerna så är det ju inte så familjeinriktat???? Då är det ju mer festande med vänner!


    Mamma till Anton snart 12år och Axel 1½ år
  • Soul

    Vi kommer att ha bonussonen hos oss över nyår, men inte jul i år. Vi har vartannat år. Efter flera år av problem och bråk har vi insett att det enda som fungerar för oss är att ha ett nerskrivet avtal som tydligt deklarerar hur uppdelningen ska vara samt att vi inte gör några som helst undantag från avtalet. Inga ändringar pg av semestrar, behov av barnvakt, etc. Börjar man ge med sig åt ena eller andra hållet kommer problemen som ett brev på posten tillbaka.

    Så vi har varannan vecka med undantag för jul/nyår som vi har vartannat år samt juli månad där vi har två veckor i taget. Övriga helgdagar och bemärkelsedagar firas hos den förälder som har barnet den veckan. Inget ruckande på tider eller byte av dagar, för då är vi snart där igen där det hela tiden blev tjafs. kan låta oflexibelt, men det fungerar helt klart bättre så här.

    Så TS, stå på er. Är det er jul så är det!

  • Nufsan
    Jontesfru skrev 2008-12-02 13:40:39 följande:
    PS. hittills är den enda helg jag firar med min son är just julen. ALLA andra firar han med sin pappa, påsk, nyår, midsommar, pingst etc. Mycket för att det är då pappan har lite extra tid då det är 60 mil emellan oss. Alltså jag är med på det även om det kan kännas ensamt utan Anton ibland. Men tror ni inte att det är en så laddad helg just julen som gör att det blir så  mycket bråk just kring den? De andra helgerna så är det ju inte så familjeinriktat???? Då är det ju mer festande med vänner!
    Även om det är en laddad familjehelg så är ju ändå pappan också barnets familj!
    ♥ღ♥Mamma till världens bästa tjejer: Moa 9403, Matilda 9610 och lilla Jonna 0710♥ღ♥
  • SaramedM

    Vad vill barnen?

    Vi blev tvingade att ett år fira med pappa, var jättetrist
    Hos mamma fanns hela släkten, kusinerna, morbröder och mormor och morfar

  • F  Love
    Jontesfru skrev 2008-12-02 13:36:26 följande:
    Här har jag o Antons pappa kommit överens om (eller han har kommit överens om) att Anton alltid ska fira julen med mig, vilket jag tackar o tar emot, och de flesta nyår har han firat med sin pappa. (Fast i år så vill han ha honom den 9-11 jan??? så Anton har 2½ halv vecka ledigt och så vill han att Anton ska be sig ledigt efter en dag i skolan efter lovet???).TS tycker det är märkligt att man bryter avtal så där?? Har man kommit överens om varannan jul så är det varannan jul! Stå på er!
    Har man en överenskommelse så har man, men hon går via barnen för att få oss att känna att vi gör fel osv. Hon har brutit många regler i samarbetsavtalet men det är inget vi känner längre som ett problem förutom den här regeln med varannan storhelg eller varannat år...Vi pratade med barnet nu under veckan och förklarade hur vi har längtat efter att få fira jul tillsammans detta år, barnet har själv sagt att h*n längtar efter att få fira jul hos oss (det blir vår första tillsammans + även här har h*n halvsyskon + bonussyskon) och att få fira nyår med mamma blir spännande eftersom h*n var hos oss förra nyår och hade riktigt spännande och roligt!
Svar på tråden Hur gör ni över jul och nyårshelgen med barnen? Överens eller inte med den 2:e bioföräldern?