• TessaS

    Julklappar...

    Min mans barn är lite äldre nu (11 o 15), men såhär har vi gjort i flera år och det har alltid funkat.

    Barnen firar hos båda föräldrarna (vi bor i samma stad) på julafton och vi pratar ihop oss med deras mamma gällande julklappar. Lägger ihop om någon har önskat sig något stort, stämmer av så vi inte köper samma saker osv.
    De har alltid vetat att de får lite färre julklappar än andra barn vi firar med, just för att de firar två gånger. Det har aldrig varit något konstigt för dom, och de ser det snarare som en fördel för då får de öppna julklappar två gånger.
    De sitter inte och räknar antal julklappar och vad de är värda.

    I år har vi hållt nere julklapparna helt och köper en STOR gemensam julklapp till oss alla i familjen. Lillkillen får egna julklappar för han är två år och har ingen nytta av den stora familjejulklappen.

Svar på tråden Julklappar...