Inlägg från: Anonym (dietist) |Visa alla inlägg
  • Anonym (dietist)

    sjukhusets undersoppa.

    Jag jobbar som dietist och skulle hellre rekommendera Dig Nutrilett, Allévo eller liknande framför kålsoppan. De innehåller både de proteiner och näringsämnen du behöver, vilket kålsoppan inte gör. Risken med att inte få i sig proteiner är bland annat att du tappar onödigt mycket muskelmassa och därmed sänker ämnesomsättningen. Det gör det lättare att gå upp i vikt snabbt efter sopp-perioden.
    Lycka till och försök att inte få panik, det gör bara att du mår dåligt. Lätt för mig att säga, jag vet, men jag menar det verkligen.

  • Anonym (dietist)
    Svar på #13
    Jag förstår hur du tänker och det är inte fel men risken är ändå att man drabbas av näringsbrister om man håller på en längre tid. Det handlar ju också om vitaminer och mineraler och de är tillsatta i Nutrilett och liknande produkter. Naturligtvis handlar det om hur länge man tänker hålla på.
  • Anonym (dietist)

    Frezalo skrev 2008-12-10 11:11:38 följande:


    Absolut! Är inte dietist, men "självpåläst" inom kost eftersom jag tycker det är väldigt intressant och det ultimata är väl att äta en allsidig kost för att få i sig allt man behöver och inte äta MER än man behöver? Det jag undrade vara bara om man inte kunde lösa proteinbristen i soppan genom att äta ett tillskott av det i tex bönor/linser eller pulver. Alla dieter är ju just dieter och ska väl bara tillämpas under kortare perioder?
    Visst är det så. Anledningen till att jag är lite negativ till det är att man inte löser alla brister genom proteintillskott. Men du har helt rätt i att det är ett alternativ om man inte tänker hålla på så länge. Men jag är kanske lite "skadad" - har haft många patienter som kört på Nutrilett och lyckats jättebra
Svar på tråden sjukhusets undersoppa.