Ska ett förhållande vara så här tråkigt?
Jag vill inte gärna ta upp mitt förhållande bland dem jag känner så jag tänkte att jag kan fråga här.
Jag har ett förhållande sedan 5 år tillbaka.
Vi har ett barn gemensamt och så hade jag ett barn med mig sedan ett tidigare förhållande. Min nye man funkar toppenbra med båda barnen och gör ingen skillnad mellan dem.
Problemet är att vi har så tråkigt tillsammans.
Vi har inga gemensamma vänner och ingen avlastning med barnen. Vi har faktiskt aldrig varit ensamma utan barn en enda gång under våra 5 år.
Vi har inga släktingar i vår närhet och annonser efter barnvakt har inte gett något. Vi bor på en liten ort och det är svårt att lära känna andra.
Våra kvällar och helger ser alltid likadana ut. Vi försöker lysa upp tillvaron med lite mys när barnen sover, ser på filmer och pratar men det är inget speciellt med det heller efter ett tag. Allt är bara vardag. Vi har inga att fira helger osv med så det är alltid bara vi. Visst försöker vi göra det bästa av det men som sagt, det blir aldrig mer än vardag.
Min man är dålig på att se och uppskatta mig. Födelsedagar och årsdagar, julklappar mm glöms bort om jag inte organiserar.
Sexlivet är i stort sett dött trots försök från min sida att piffa upp med leksaker mm
Är det så här ett förhållande ska vara, är det jag som är kräsen?