• Anonym

    Vad gäller vid bostadsrätt vi köpt och dåligt kakel av fd ägaren?

    För ett år sedan köpte vi våran bostadsrätt.
    Via en mäklare, om nu det har någon betydelse..

    Iaf så har vi upptäckt att det verkar som den fd ägaren varit slarvig vid kakelsättningen i toaletten.
    Han har var man tex hänger handdukar bara borrat och sen skruvat in, utan något skydd för fukt.
    Sen är det lixom helt öppet om man tittar under handfatet vart allt går in i väggen.
    Och det är sisådär när det gäller övriga kakelsättningen i hela badrummet.
    Nu har jag verkligen börjat fundera på om detta är OK??
    Det känns ju som att någon kanske behöver titta på detta och säkra dessa "hål" så att det inte blir fuktskadat. Om det inte redan är det!
    Vad ska vi ta oss till???

  • Svar på tråden Vad gäller vid bostadsrätt vi köpt och dåligt kakel av fd ägaren?
  • Anonym

    Gjordes de ingen besiktning!? De räknas ju knappast som ett dolt fel eftersom ni kan se de....

  • snappi81
    FruMähler skrev 2008-12-15 15:23:42 följande:
    ja men besiktade ni den inte innan köp?
    Ställer samma fråga?
  • M i l l a n

    Kopierat från: www.nordea.se/Privat/Boende/R%C3%A5d%2Bom%2Bboende/Upplysningsplikt%2Bunders%C3%B6kningsplikt%2Boch%2Bdolda%2Bfel/204494.html

    Dolda fel
    Dolda fel är väsentliga fel och brister som inte kan upptäckas varken av dig, säljaren och anlitad besiktningsman. Du ska inte heller haft anledning att misstänka att felet fanns med hänsyn till fastighetens pris, ålder och skick.

    I princip är den typ av dolda fel som säljaren har slutligt ansvar för, brister i byggnadens konstruktion eller utförande, så kallat byggfusk. Säljaren har under normala omständigheter 10 års ansvar mot köparen för så kallade dolda fel.

  • Anonym

    det var ju inte så att vi skruvade ner krokarna osv för att se detta..
    Och nej jag vet faktiskt inte om det fanns en besiktningsman.
    men det måste väl stå i våra papper. ska kika i dom!

  • ajmaj

    Det är inte så vanligt att man besiktigar bostadsrätter. Hittade detta på nätet (i ett annat forum, dock inte på FL):

    "Det är ovanligt med besiktningsman vid köp av bostadsrätt, dels eftersom bostadsrättsföreningen svarar för en hel del av underhållsåtgärderna som t.ex. en husägare hade gjort.

    Säljaren är skyldig att informera dig om väsentliga fel i bostadsrätten.

    Det jag dock råder dig, är att begära intyg på badrummsrenoveringen, att den är gjord enligt norm, det bör hon ha fått från hantverkaren. Vanligtvis är det i badrum de största skadorna kan uppkomma som man själv är ansvarig för.

    Du kan gå in på http://www.köplägenhet.nu där finns en del samlingsinformation och standard avtal."

  • Anonym
    Anonym skrev 2008-12-15 15:31:57 följande:
    det var ju inte så att vi skruvade ner krokarna osv för att se detta..Och nej jag vet faktiskt inte om det fanns en besiktningsman.men det måste väl stå i våra papper. ska kika i dom!
    har ni inte betalt en besiktning så e de nog inte gjord någon.. de e köparens undersökningsplikt....
  • Anonym

    Och ja det var en tillsak som hände just efter vi flyttat in..
    Har dimmer ovanför köksbänken.. och denna började strula, lamporna lyste om vartannat..
    Så vi öppnade plastlisten avrt kablarna sitter och dom är skarvade med helt vanlig tejp!!
    Detta kunde vi ju omöjligt ha vetet vid köpet!

  • ajmaj

    ... Dock har man som köpare fortfarande undersökningsplikt (skulle jag skriva också, var för snabb där..).

    Tror inte detta räknas som dolda fel, tyvärr. Det är ju något som lätt skulle kunna upptäckas.

  • Anonym

    När renoverades badrummet? Före -90 var man inte tvungen att ha våtspärr på samma sätt som idag, o därför behövde man inte bry sig om att täta när man borrade. Är det på ett ställe där det är mycket fukt (dusch/badkar/golvbrunn) kan det ju vara skadat, men det är ert ansvar att undersöka det... Nyare badrum har andra regler.

Svar på tråden Vad gäller vid bostadsrätt vi köpt och dåligt kakel av fd ägaren?