• Anonym (...)

    hur lång tid tar faderskapstest

    om 2 veckor är vi kallade för att sonens pappa krävt faderskapstest. hur lång tid tar det innan faderskapet är fastställt? nån som vet?
    tanten på soc sa att i vissa fall kunde det ta flera år, vart lite förvånad,och varför skulle det ta så lång tid?

  • Svar på tråden hur lång tid tar faderskapstest
  • ängelfrånhelvetet

    tanten på soc är nog lite dum. visst, det kan ta flera år, men bara OM någon av parterna vägrar att ge ett prov.

    är inte riktigt säker, men har för mig att när vi tog faderskapstest på min dotter, så tog det kanske bara runt 10 dagar från det att vi lämnat det sista provet innan hon ringde från familjerätten. sen tar det ju några extra dagar innan man får hem papprena i brevlådan,

  • Anonym

    Ca 2-3v. År tar det ju bara om man ska "leta reda på" pappan. Eller en av parterna säger nej.

  • Anonym (undrar)

    Om man vill göra ett faderskapstest, vart vänder man sig då?

  • Anonym (samma sits)

    Anonym (undrar) skrev 2008-12-17 23:31:16 följande:


    Om man vill göra ett faderskapstest, vart vänder man sig då?
    När vi gjorde faderskapstest så vände vi oss till soc, för utan att vi fått papper från dom kunde någon ta proverna.. man måste ha typ "godkännande" från soc.. så var det iaf för oss.. sen tog det tyvärr ca 4 veckor innan vi fick svar för att soc va så sega med att skicka papprena till oss..
  • ängelfrånhelvetet

    Anonym (undrar) skrev 2008-12-17 23:31:16 följande:


    Om man vill göra ett faderskapstest, vart vänder man sig då?
    Familjerätten, som är en del av Socialtjänsten..Du kan säkert ringa till kommunhuset, så kan de lotsa dig vidare.
  • ängelfrånhelvetet

    Anonym (undrar) skrev 2008-12-17 23:31:16 följande:


    Om man vill göra ett faderskapstest, vart vänder man sig då?
    Och förresten, är det så att du är gravid nu, så kan du säga till din barnmorska så kan hon fixa så att du får kontakt med rätt person!
  • en glad
    Svar på #1
    om någon vägrar lämna prov, eller om den som befinns vara far vägrar bekräfta det.....
  • en glad
    Svar på #3
    Alltid familjerätten - sedan beror det på vad orsaken är! Någon som ångrar en bekräftelse kan de inte göra mkt åt, någon gift som får barn med fel man hjälper de till att utreda, en som är osäker vem av flera män som kan vara far hjälper de till med och står för kostnaden.... ring soc och fråga efter dem som arbetar med faderskap får du reda på vad som gäller i just ditt fall!
  • essamino

    till mig sa de ungefär 1 månad..men det tog nog 3 veckor!

  • en glad
    Svar på #6
    får du barn och är ogift behöver du inte göra något. Familjerätten kallar dig efter barnets födelse....
Svar på tråden hur lång tid tar faderskapstest