• Ugglans mor

    OB-storhelg???

    Är det nån som är duktig på det här med regler för obekväm arbetstid.

    Jag har i bakhuvudet att det ska vara så här men är osäker.
    Om jag arbetar nu i helgen så är det ju en helg som är sammanhängande med en storhelg eftersom annandan var igår.

    Visst är det så att man får ut OB-storhelg även i helgen då?
    Eller får man bara vanlig helg OB??

  • Svar på tråden OB-storhelg???
  • Tecken
    Habaladabala skrev 2008-12-27 08:29:15 följande:
    Kolla på komunals hemsida (om du jobbar inom komun alltså)
    Nej, där finns det inga avtal. Och har aldrig funnits. Kanske att det står något om OB, men avtalet har aldrig funnits där.
  • Habaladabala
    Tecken skrev 2008-12-27 08:31:03 följande:
    Nej, där finns det inga avtal. Och har aldrig funnits. Kanske att det står något om OB, men avtalet har aldrig funnits där.
    Hmm knasigt.
    Men inte så förvånande när det gäller komunal...

    Oki men då tycker jag du ska fråga på ditt jobb, chefen kanske vet?
    Elisas stolta mamma
  • Tecken

    Jag tolkar det som att du hela helgen borde få 91kr/h - t.o.m. måndag morgon kl07:00 (se s36 i avtalet).

  • Tecken

    Happ, då får du leta fram det avtalet själv

  • Llimen

    så har vi det också. jag sitter här på jobbet och har fått storhelgsOB hela helgen. fast jag är ju kommunalare (PersonligAssistent)

  • septbebis

    Vi fick storhelgs-OB from den 23/12 kl. 18.00 och fram till kl. 07.00 imorse, alltså den 29:e. Jobbar kommunalt inom hemtjänsten.

Svar på tråden OB-storhelg???