Inlägg från: HannaS86 |Visa alla inlägg
  • HannaS86

    Har ditt husdjur ett ovanligt/pinsamt namn?

    Jaa alla våra katter har haft pinsamma/underliga namn. Eller i begynnelsen hade vi en honkatt som inte lever längre. Vi kom aldrig på något namn till henne och hon var borta ganska mycket så vi kallade henne "kattmamman". Hon fick en kull med 3 ungar i. Vi sparade en av ungarna som vi trodde var en dotter och kallade den för "Svartis". Min brorsa tyckte dock inte det var så fint och valde att kalla den för "Storen" eftersom den hade så lång päls och var så stor så den gick under båda namnen och visade sig vara en hane.

    Storen rymde så mycket så vi skaffade en ny katt. Den vi fick dem av kallade den för "Socker" eftersom det var en hona men vi (som var små barn) ville att den skulle heta "Rosa" så det heter den nu. Rosa fick bl.a. en kattunge som vi valde att spara, en hona trodde vi. Den kallade vi för "Socker" istället eftersom vi tyckte att det var ett fint namn ändå. Nu visade det ju sig att Socker är en hane, sådär lagom pinsamt när han skulle kastreras och de undrade vad han hette..

  • HannaS86

    Min farmor hade en katt som gick under namnet kattjäveln eftersom det var vad hon alltid kallade honom. En ny kattunge de har kallas för Räven eftersom han ser ut som en räv i pälsen.

Svar på tråden Har ditt husdjur ett ovanligt/pinsamt namn?