Kavat skrev 2009-01-08 22:26:10 följande:
Ett par röda manchester-snickisar, ett par jeans-snickisar till sonen och ett par "mudd-brallor och ett par lila manchesterbyxor till dottern.Får se om allt behålls dock, måste prova i morgon! Dottern går ju omkring här i tights/långkallingar och det är ju ok då hon aldrig fryser, men när vi ska iväg någonstans och bara ska in och ur bilen i princip tycker jag hon måste ha skalisar eller termobrallorna. Men jeans hade ju funkat för de är ju lite tjockare. Kanske ska tillägga att det brukar ligga på +5 här nere. Men då får man ju plocka av ytterbyxorna när man kommer fram. Går man då och handlar t.ex så blir det ju ändå mycket ytterkläder som ska av i och med jackor och ja, det vore smidigt om hon kunde använda lite tjockare byxor. . Jeans är för "hårda i magen" klagar hon på. Så vi får väl se om dessa gillas. Hon har två bruna manchesterbyxor sedan tidigare och de är ok, så vi får väl se hur dessa accepteras. Lurigt också med storlekar som vanligt, men bättre att få rätt längd från början om det finns.Det var rätt mycket kläder kvar för övrigt. Vet ju inte hur mycket det var i morse, men kändes som det var mycket. Men som sagt inga ytterkläder än.
vad roligt! manchester är fiint. och ja, jag vet, är lite ytlig som blir glad av kläder
Jag väntar ju på mitt bauta paket med moonkids bla.!
Po.ps byxor är väll ställbara i midjan? borde funka lite bättre på din dotter då?
Ett bra tips på didrikson jackor!!
http://www.hannasihamnen.se/index.asp 275:- Mycket storlekar kvar (alla?) och flera färger. Tyvärr inte byxor, men det köper jag på kidzshop för 40%
var det nån av er som såg serien av jonas gardell förrut? de halvt dolda. Fyanemej, den är riktigt deprimerande, välskriven och riktigt tung, allt i den är depp och svart svart. Men som sagt, vällskriven och träffar något i en, jag blir påverkad och berörd.
Asereht skrev 2009-01-08 22:18:02 följande:
Ja precis! Fast hon som gick med bebin i barnstolen i snabbköpet tillverkade dem och marknadsförde dockorna genom att gå omkring med dem. Det kan jag förstå men de andra...wierd!
jag såg dokumentären för nån månad sedan och då var det en som gjorde kopia på sitt barnbarn, det barnet hade hon köpt vagn och bilstol till som hon skjutsade runt han i, kallade "barnbarnet" för dess namn oxå. Tänk att ha den svärmorn! *ryyyys*