Inlägg från: Sexymala |Visa alla inlägg
  • Sexymala

    Lets dance 2009

    Oj, va trist! Jag som såg fram emot Maggan. Hon har/hade potential!

    Men då får jag ju inte se Daniel mer ju! DET om något är trist Han är ju så skön på golvet!

  • Sexymala

    Tänkte precis fråga. För såg en löpsedel som löd något med att Alling var "arg" på Laila. Minns inte vilken tidning det var och har försökt leta på både aftonbladet och expressen, men hittade inte. Nån som vet om artikeln ligger ute på nätet? och i så fall har länken.

    Vi visste ju att Laila "kunde" dansa innan... ska inte säga för mycket för jag vet inte så mycket, men är det dessa tio "Standarsdanser" som hon dansat då? För hon är banne mig inte bra i så fall! Eller var inte bra som den dansare hon var innan. Hon är ju en som blivit bättre under alla veckor. Alling är f.ö. bäst tycker jag så om det är orättvist att Laila dansat innan är det orättvist att han är skådis! Typ.. Så löjliga diskussioner tycker jag, men likväl intressant

  • Sexymala
    Kaxmaja skrev 2009-03-13 17:58:27 följande:
    Nej det är inte standarddanserna hon dansat tidigare. Och Alling är ju akrobat de har ju bra kroppsmedvetenhet de oxå så det är ju lika fuskigt de isåfall
    Exakt! Då så... allt är som det skall!
  • Sexymala

    Jag röstar på Magnus. Det är verkligen så jättesvårt, för de är grymma, båda två. Fast på sitt sätt. Magnus hade aldrig kunnat göra samma showdans som Laila, å andra sidan hade Laila inte kunnat göra samma showdans som Magnus. De visade de sidorna de är bra på helt enkelt. Laila är grym på att vara vacker och graciös. Magnus är grym på att vara en beast och störst och starkast. Älskar att de visade dessa sidor av sig själva. Anledningen som avgör för mig, är Annika! Hon är värd att vinna Ingen har ju varit med i så många finaler som hon!

    Magnus ägde sina "standarddanser" idag. Han visade två sidor. Laila visade en, sin rockiga sida.. dock sjukt bra, men fortfarande bara ett "sätt" att dansa. Fick tårtar i ögonen till "Beauty and the Beast" och buggen, jisses vad det kommer buggas i hans hus säger jag bara!

  • Sexymala

    Nope, ikväll är det Magnus! Tycker jag

    Har frångått det där med utvecklas mest jag med, ikväll. För Magnus var bäst ikväll.

  • Sexymala

    Jag röstade på Magnus för att jag ville att han skulle vinna. Han dansade bäst i finalen. Han hade variation i sina danser. Det tycker inte jag att Laila hade, inte i standarddanserna. I shownumret gjorde hon sitt bästa. Magnus gjorde sitt bästa. Jag älskar bådas shownummer, på heeelt olika sätt. Jag kan absolut inget om dans. Men Tony hade väl rätt? Magnus använde sig av sin utveckling, och det som han är bäst på. Att vara stor och stark. Allvarligt, så ja, det hade blivit otroligt stelt och fjantigt om Magnus dansat som Laila i shownumret. Riktigt fjantigt. Å andra sidan hade det blivit precis lika fjantigt om Laila dansat Magnus shownummer.

    Varför ser inte ni det då? Om det nu klagas så på att Magnus vann! Men men, så är det väl. Det diskuteras om det i en vecka. Sen är det finito. Jag är iaf såå glad över att han vann! Supercoolt att en sådan stor karl kan röra sig på det sättet. Och ja, det är ett underhållsprogram. De hande knappast deltagit i samma grenar om det hade handlat om "riktig" tävling (med shownumren alltså)

Svar på tråden Lets dance 2009