Inlägg från: MyggaMygg |Visa alla inlägg
  • MyggaMygg

    Förtidigtfödda beror det alltid typ på Havandeskapsförgiftning?

    Som rubriken frågar!

  • Svar på tråden Förtidigtfödda beror det alltid typ på Havandeskapsförgiftning?
  • MyggaMygg

    Tack för era svar. Hoppas allt gått bra för er och era banr iaf ?

  • MyggaMygg

    Hur upptäcker dom tex infektioner osv?

  • MyggaMygg
    SandraM85 skrev 2009-01-10 21:10:44 följande:
    jag har förmodligen försvagad livmodertapp
    har du fått tidigare? När?
  • MyggaMygg
    hejpa skrev 2009-01-10 21:33:27 följande:
    man vet inte varför mina kom för tidigt. kan ha varit en infektion hos antingen mig eller den ena tvillingen som gjorde att han ville komma ut (det var bara den ena som ville ut egentligen :P) det hade ju varit lättare om man hade fått veta det, så man vet ungefär hur stor chansen är att det ska hända igen.. som det känns nu så vågar jag nog inte skaffa fler :/
    vilken vecka va du i?
  • MyggaMygg
    hejpa skrev 2009-01-10 21:36:12 följande:
    MyggaMygg skrev 2009-01-10 21:34:27 följande: de föddes i v.26+2, men jag blev inlagd 3 veckor innan pga blödningar och misstänkt vattenavgång. fick iaf två jättefina killar som klarat sig jättebra, de fyller ett år den 20e :D
    Grattis till sönerna
    Skönt allt gick bra men är det så att tvillingar oftast kommer tidigare?
  • MyggaMygg
    Botebotrollen skrev 2009-01-10 23:40:48 följande:
    Som alla andra svarat, nej. Dottern föddes i v.24+1 pga vad man då trodde var en infektion, andra graviditeten satte förlossningen igång i v.22, utan tecken på infektion, så helt enkelt prematura sammandragningar, jag har även fått diagnosen cervixisufficiens, men de är inte säkra. Sonen föddes efter 13 veckor i en sjukhussäng i v.35+1
    Vad är "cervixsuffciens" ?
    Oj vad tidigt du fött har bägge barnen klarat sig?
    jag menar redan i v 22 och 24+1 låter mycket tidigt.
  • MyggaMygg
    Botebotrollen skrev 2009-01-11 12:33:59 följande:
    Alltså, sonen (andra graviditeten) föddes i v.35, förlossningen satte igång i v.22 men de lyckades stoppa den. Det är försvagning av livmoderhalsen.
    Ajda inte bra men bra dom kunde hindra det hela. Hur startade allt? Vattenavgång eller värkar?
  • MyggaMygg
    Botebotrollen skrev 2009-01-11 12:38:57 följande:
    Värkar.
    Okej, men skönt dom kan stoppa sånt. men antar jobbigt för dig om du va tvungen att va mycket sängliggandes?
  • MyggaMygg
    Botebotrollen skrev 2009-01-11 17:46:19 följande:
    Ja, det blev 13 veckor i en sjukhussäng, men det var det värt
    Måste varigt jobbigt eller?
    Fick du bara äta,vila och gå på toa?
  • MyggaMygg
    Botebotrollen skrev 2009-01-11 20:33:06 följande:
    Japp, i början fick jag inte gå på toaletten heller (första dygnet). Efter nån vecka fick jag gå ut i matsalen på avdelningen och äta istället för att sitta på rummet. Efter ytterliggare några veckor fick jag (beroende på läkare) åka rullstol till cafeterian kortare stunder.
    Men gud stackare,men som du sa innan det måste varigt värt det.
  • MyggaMygg
    tinaw skrev 2009-01-11 20:38:20 följande:
    Varför barnet föds för tidigt är olika i olika veckor så att säga. Extremt tidiga födslar beror ytterst sällan på havandeskapsförgiftning, betydligt oftare infektioner, för tidig vattenavgång och för tidigt värkarbete. Runt vecka 26 nånstans blir havandeskapsförgiftningarna fler, och allra flest är de i de sena veckorna, vecka 34-35-36.
    Tack för infon
  • MyggaMygg
    Full av förhoppning skrev 2009-01-12 00:16:24 följande:
    Vattenavgång pga GBS i vecka 21+1Sängläge på sjukhus i 2 månader med endast toalettbesök29+5 föddes Elias pga att värkarna satte igång efter två månader utan fostervatten.
    Utan fostervatten? Hur klarade han sig utan det? trode inte det va möjligt.
    Vad är GBS?
  • MyggaMygg
    Full av förhoppning skrev 2009-01-12 10:40:20 följande:
    Det bildas nytt fostervatten hela tiden men det läckte också ut hela tiden så han "duschade" istället för att bada. Han hade som mest 52mm vatten och som minst 22mm när man mätte mängden, och detta var uppdelat på 2-3 pölar... så några droppar i varje pöl.Han lyckades komma åt och andas in och svälja de droppar där fanns mirakulöst nog. Läkarna ser honom själv som ett mirakel för vi fick besked två dagar efter att vattnet gått, att han inte skulle överleva för han skulle enligt dem födas när som helst och det fanns inga chanser för räddning. Men han höll sig kvar.När han kom ut var han svårt svårt lungsjuk och höll på att dö, men han fick en kvävebehandling och det började vända och gå på rätt håll och idag är han 9 månader (skulle varit 6,5) och Friskförklarad från sin lungsjukdom sen den 26 augusti drygt 2 månader efter han skulle varit född.Riskerar du att föda tidigt eller känner någon som riskerar... eftersom du frågar Ha en fin dag!!
    Vi har några tidigtfödda i släkten och jag har en stark kännsla att det kommer ske med mig med tyvärr denna gången.
    Gud man blir rörd av din historia,vad glad jag är för er att han klarade sig.
    Vilken underbart slut.
  • MyggaMygg
    Full av förhoppning skrev 2009-01-12 11:02:17 följande:
    jag håller verkligen tummarna för att du slipper gå igenom det!"!!!! Ja vår historia hade verkligen ett lyckligt slut och vi är så tacksamma och lyckliga för vår lille kille!!!Min blogg har med allt sen typ en vecka efter vattenavgången fram till december om du orkar och vill läsa.Lycka till!!
    Ska jag göra
Svar på tråden Förtidigtfödda beror det alltid typ på Havandeskapsförgiftning?