Varje kilo räknas, det har jag förstått nu!!! VI ska inte ge upp, vi ska lyckas gå ner i vikt och få ner vårt bmi!För oss med PCO och KRAFTIG övervikt som vill ha barn inom snar framtid!
Hejsan alla därute!Skulle vilja starta en tråd för oss med PCO som är kraftigt överviktgia som har en stor längtan efter barn.Här kan vi stötta varandra, prata om det mesta.
Ska berätta lite om mig, är 21 år gammal( blir 22 i år).När jag var tillsammans med min exman så försökte vi få barn i 9 mån,jag blev inte gravid och kände att nått var fel så jag gick till en kvinnoklinik. Visade sig där att jag hade PCO,vägde då 142 kilo. När man ser på det så här i efterhand så vart mitt och min exmans förhållande inte det bästa och när vi gjorde slut i november 2007 så började jag gå ner i vikt, mådde bättre och gick ner 20 kilo, till 122.. .Då kom min mens igång regelbundet igen ( ska tillägga att jag hade regelbunden mens från 12-18 år, sen blev den oregelbunden).Nu har jag gått upp 10 kilo av dom 20 , och trodde att mina chanser att få barn skulle vara lika dåliga igen, men eftersom jag inte visste exakt och eftersom jag har en ny sambo sen 8 mån tillbaka som jag vill ha barn med så bestämde jag mig för att kolla hur det såg ut" i" mig..Var däremot lite rädd innan för jag har blivit dåligt behandlad ang detta förrut men JAG Gick till en läkare på gyn ändå som visade sig vara FANTASTISK, i att förklara om pco, prata om vikt och kost och ja allt det där man känner sig rädd för att prata om när man går till gyn och är överviktig.. Sen när jag gjorde det vaginala ultaljudet så visade det sig att jag hade en mild pco,att jag förmodligen ägglossde redan nu och att han inte trodde jag skulle behöva någon hjälp med att bli gravid, från deras sida, i framtiden. Snacka om att jag var överlycklig.. har hela tiden gått och trott att jag fortfarande , pga att jag gått upp oxå, skulle ha mkt svårt att bli gravid, att jag inte ägglossade alls, att jag hade kraftig pco.. VART SÅÅÅÅ GLAD. och förmodligen ser detta så bra ut för mig för att jag gick ner dom kilona och INTE gick upp alla 20..
Nu vill jag gå ner mer,( SOM LÄKAREN REKOMMENDERADE för mig själv för mitt blivande barn skull.. SÅ kom igen ,berätta eran story, och så stöttar vi varandra!stor KRAM Sarah