Konstant sammandragning, men inte smärtsam... v 34 (GBS)
Hej,
En liten undring. Jag har den senaste veckan fått mer och mer sammandragningar. Så fort jag bockar mig ned, sträcker mig efter något, eller går omkring bara.... De gör inte ont alls, men magen blir hård som en fotboll.
Till saken hör att jag har GBS och var i min förra graviditet sjukskriven på heltid from v 33 pga sammandragningar och hotande förtidsbörd. Men då gick jag bara kur-vis på antibiotika. Den här gången går jag på långtidsbehandling med amimox alltsedan v 18 och har ingen bakterieväxt på de dlingar jag lämnar in var fjärde vecka. Om jag inte fått tbk just nu vill säga (lämna urinprov på fredag).
Mao: bör man oroa sig? Jag hade så gärna undvikit att bli sjukskriven den här gången. Men om urinprovet jag lämnar in på fradag inte visar på GBS så borde det väl vara ok tänker jag? Då beror sammandragningarna inte på GBS, väl? Eller, tänker jag fel.