Ni som har D-kupa i vanliga fall - hur stora blev era bröst under graviditet och amning? Hur löste ni det här med amnings-bh?
Jag har D-kupa i vanliga fall. Nu v.30 fick jag just inhandla mitt livs första tant-bh i storlek 75 F. Hurra (?).
MIn fråga är: hur gör man med amnings-bh sen när mjölken kommer? För det första måste jag ju en skitstor bh, F funkar väl inte längre då, och jag måste ha ha rejält stöd så inte ryggen klappar ihop. De vanliga mjuka amnings-bh:arna utan byglar kommer INTE fungera. Men, hur gör man då? Var hittar man bra enorma bh:ar som man kan amma med?
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-01-27 11:19
Frågan gäller alltså inte om det finns stora bh:ar - det vet jag ju att det finns. Frågan gäller om det finns stora och stadiga amningsbh:ar dvs. där man kan fälla ner kupan och om en BH kan vara stadig nog utan bygel (man ska ju visst undvika det vid amning pga risk för mjölkstockning?)