Inlägg från: thecarseatlady |Visa alla inlägg
  • thecarseatlady

    Bilbarnstol till stor 2-åring

    Som Annan säger är two-way en av de två största stolarna. Endast Britax multi-tech har lite högre rygg. Den har också bättre sidokollisionsskydd än vad two-way har. Dock är den betydligt dyrare... Tycker absolut att du ska satsa på en av dessa då din dotter är så pass lång. Men precis som Annan skulle jag inte heller använda dem framåtvända sen, trots att de är godkända för det. Men ni får naturligtvis göra som ni vill. Viktigast är ändå att din dotter får sitta bakåtvänd så länge som möjligt, minst till 4-5års ålder.

  • thecarseatlady

    starfish skrev 2009-01-21 21:04:52 följande:


    Dottern har en britax nu och har, precis som du beskriver, väldigt trångt om benen. Huvudet sticker nu dessutom upp en bit över ryggstödet så en ny stol får det bli. Ska ta med henne och prova i butik nu i helgen. Men hur vet man hur det blir med benen när väl stolen sitter i bilen?
    Bäst är nog att testa med bilstolen i bilen och barnet i bilstolen innan du köper. Då ser du ju precis hur bekvämt/obekvämt det blir med olika stolar.

    Fast stolen är ju urvuxen först när barnets öron når upp till stolkanten, dvs. när barnets huvud inte får tillräckligt mycket stöd.

    Testa med Britax Two-way eller Britax Multi-tech, för de har högst rygg. Fast det hade jag väl skrivit redan... :o)
Svar på tråden Bilbarnstol till stor 2-åring