Inlägg från: thecarseatlady |Visa alla inlägg
  • thecarseatlady

    Britax Adventure?

    Vi har både en Kid och en Kid plus. Båda är väldigt omtyckta, men skulle jag bara köpa en skulle det bli en Kid plus. Den är lite rymligare och går att ställa bredden på. Och barnen tycker att den är såå mjuk och skön att sitta i! :o)

  • thecarseatlady

    Oj, det var billigt för en Kid! Här i Finland kostar de 139e nu, men jag tror vi fick vår lite billigare än så för ett par år sedan, betalade kanske ca.120e. En Britax kid plus får man ge 169e för.
    Adventure är tydligen samma stol som heter Britax Vip (Hi-liner) här, och den kostar 129e till normalpris, men en färg till specilapriset 89e!

    Den enda skillnaden är väl att kid har bättre bältesstyring. Så vitt jag kan se i allafall. Jag skulle absolut köpa en kid till det priset om jag du!

Svar på tråden Britax Adventure?