• isisisis

    Lidl:s kalkonskivor inte alls kalkon!

    Utan de innehåller ca 30% fläskkött!
    Att de får luras så!
    Hoppas de får böta!

  • Svar på tråden Lidl:s kalkonskivor inte alls kalkon!
  • Tessideluxe

    Nej, det där är tveksamt faktiskt. Här på Irland har Lidl och Aldi (som också är en tysk kedja) många gånger bättre mat än andra butiker. I en affär var det 65 procent kött i köttet och bara 80% kyckling i kycklingbröstet?!.
    Jag läser alltid på förpackningen när jag handlar för jag vill veta om jag verkligen köper det jag vill köpa.

    Jag hade faktiskt gått tillbaka med den där kalkonen och krävt pengarna tillbaka.

  • LaTjej

    Med tanke på alla konstiga tillsatser som finns i vissa produkter innehåller så borde man alltid kolla innehållsförtäckningen

  • isisisis

    Jag menar 30% är liksom inte "spår av" eller så....
    Det är ju en tredjedel av varan!

    Det är ju så man inte kan kalla varan kalkonskivor ju!

  • Diwa

    ääää

    mamma scaaaan


    ~*~Vitiis nemo sine nascitur~*~
  • LaTjej

    Kalkon & Fläskmortadella låter inte så gott

  • LaTjej

    Om jag inte har helt för mig så innehåller vissa kycklingkorvar också griskött. (Men som sagt kan ha fel)

  • isisisis

    LaTjej skrev 2009-01-22 18:24:24 följande:


    Om jag inte har helt för mig så innehåller vissa kycklingkorvar också griskött. (Men som sagt kan ha fel)
    Men en mald korv "brukar" innehålla en massa saker.
    Kryddor,fett och olika köttsorter.

    Skink eller kalkonskivor "inbillar" man sig iaf att det är just "skivor" av den varan.

    Inte gjord av en smet....tycker jag.
  • maximum

    Nästan som polarbröd...
    Degen görs i polen och bakas i iaf i sverige. Sen fryser dom ner det. Står på förp. att det fryses för att nå butiken och kunden så färskt som möjligt. Men brödet kan vara 2år gammalt, såg det på ett program om just skum mat. Det står ju inte bakdag utan endast bästföre. Så det brödet köper jag aldrig. kommer inte in i mitt hus.

  • isisisis
    maximum skrev 2009-01-22 18:28:07 följande:
    Nästan som polarbröd... Degen görs i polen och bakas i iaf i sverige. Sen fryser dom ner det. Står på förp. att det fryses för att nå butiken och kunden så färskt som möjligt. Men brödet kan vara 2år gammalt, såg det på ett program om just skum mat. Det står ju inte bakdag utan endast bästföre. Så det brödet köper jag aldrig. kommer inte in i mitt hus.
    Fniss.
    Det visste jag inte.
    Det ska jag inte heller köpa!

    Ett annat bröd jag funderat över är hamburgerbröd.

    Varför är de ALDRIG färska?

    De smakar så jäkla illa(gammalt bröd) så man lika gärna kan köpa formfranska istället!
    Inte lika roligt,men det smakar iaf inte gammalt!

    Kan de inte frysa ned hamburgerbröden på en gång och se till att de är frysta om de inte går åt?

    Jag blir alltid lika besviken.

    Har ALDRIG hittat ett färskt hamburgerbröd!
  • hmcc

    Köpte en burk med jordnötter
    (såna burkar man köper på båtarna typ mellan helsingborg-Helsingör)och på det finstila stod det "kan innehålla spår av nötter" och det kändes ju bra. ;)

Svar på tråden Lidl:s kalkonskivor inte alls kalkon!