februarilov
Nja, vi har faktiskt också fått köra hårt med "mammans" och "våra" veckor för det mesta. Tyvärr, för visst vore det en dröm att kunna vara mer flexibel. Men när det gäller att samarbeta så måste det komma från två håll, och i vårt fall så har vi tagit halva lov o.s.v. vid flera tillfällen, men när vi sedan frågat mamman om hon vill ha någon dag extra är hon helt emot det och tycker det är "vårt" lov.
Tyvärr brukar mamman på sina lov ringa och beklaga sig och säga saker som "du tycker inte att du ska ha din dotter lite nu när det är lov och allt" till min sambo, som då får dåligt samvete förstås... Att vi faktiskt har hälften av alla lov, t.ex. hade mamman dottern bara två dagar nu i jul, det verkar hon ha glömt. Hos oss är dessutom ingen hemma under sport/påsk/höstlov, medan mamman oftast är ledig då.
Jag fattar faktiskt inte inställning som mamman i ditt exempel har, jag skulle bli överlycklig över att få ha barnen extra när det är lov!!!