• tingi

    Ljusterapi

    Reglementet skrev 2009-01-27 11:54:30 följande:


    Är det någon här som har en philips ljusterapimaskin?Hur fort började det verka för er?
    Sånna där lampor fungerar inte som ljusterapi. Det är framförallt perifert som uv-ljuset registreras dvs det krävs ett stort vitt rum med rätt uv-ljus i för att det ska fungera. En sån där lampa hjälper inte tyvärr.

    Iofs så vet jag inte riktigt vad du menar med "verka"? Men någon ändring på sömn/vaken-hormonerna lär det inte bli..
  • tingi

    Reglementet skrev 2009-01-27 16:13:51 följande:


    tingiOkej, kan du visa en länk som visar att det inte fungerar?
    Nej, tyvärr. Jag har letat men inte hittat. Har du hittat någon länk som säger att det funkar? (förutom från dom som säljer lampor för flera tusen..)

    Följande studie visar att det inte går att säga om det funkar eller inte www.sbu.se/upload/Publikationer/Content1/1/light_therapy_depression.pdf

    SBU håller på med en ny stor studie som ska presenteras 2010, så vi får avvakta till den kommer.

    Jag fick informationen av en kvinna som föreläste i ämnet arbetsplatsoptometri, tror hon var optiker i grunden och sedan hade forskat inom arbetsplatsoptometri i flera år.

    /Tingi
  • tingi

    Reglementet skrev 2009-01-28 10:37:58 följande:


    Philips kostar ju inte så jävla mycket.Du hävdade att det inte fungerar, jag ville se något bevis för det. Jag har inte hävdat att det funderar eller inte fungerar.
    Det finns som sagt inget bevis för att det funkar eller för att det inte funkar. Precis som det står i länken jag skickade till dig.

    Jag tycker att lamporna är väldigt dyra framförallt när det inte finns något som säger att dom fungerar. Ett tips kan ju vara att gå till ett sånt där ljusterapi-rum och se om du märker någon skillnad.
Svar på tråden Ljusterapi