Inlägg från: Supermummy |Visa alla inlägg
  • Supermummy

    Tar man med en 10- årig pojk att byta om på damernas?

    Har varit med om detta, mamman hade med sig en liten bebis och en 9-11 årig son in på damernas för att byta om och duscha innan de skulle i simbassängen.
    Det såg ut som om ögonen skulle ploppa ut på pojken när alla tjejer, kvinnor och tanter duchade sig och gick runt nakna.

    Vet faktiskt inte om jag ska tycka synd om oss damer som blev uttittade, eller killen som kanske fick en chock av alla tjocka tanter som omringade honom?

    Vilkken ålder är egentligen olämplig för sonen/ dottern att följa med mamma/ pappa in i dennes allmänna dusch/ ombytes rum?

    Jag skulle INTE velat hänga med pappa in bland gubbarna och duscha när jag var 10 år!!!

  • Svar på tråden Tar man med en 10- årig pojk att byta om på damernas?
  • Supermummy

    Men nu fick jag mig en tankeställare när Danbala skrev att han kanske hade något problem, som inte syntes, och inte klarar av att byta om själv. Om så är fallet så får jag jättedåligt samvete, för jag glodde tillbaka på honom när han glodde på mig.

    Det roliga i det hela vara att de äldre damerna inte verkade bry sig det minsta. De stod i duscharna och snattrade som vanligt och skickade tvål fram och tillbaka, medans alla andra var lite reserverade....

  • Supermummy

    Jennie Brunflo - Det är STOOOR skillnad på mamma och främmande (äldre och yngre) kvinnor!

  • Supermummy

    Man skulle ju kunna säga åt sitt barn att fråga en vuxen om det skulle bli några problem i omklädningsrummet, Kommer inte killen/tjejen ut någongång så kan väl en badvakt gå in och titta till?

    *Minns plötsligt hur det var när lillebrorsan skulle klara sig själv på en flygplanstoalett, eftersom man inte kunde få plats vuxen + barn. Han låste in sig!!!*

  • Supermummy

    Det har sagts förr, men skulle DU som tio år gammal flicka vilja duscha inne hos "herrarna"??? Inte jag i alla fall....

    och det är STOOOOR skillnad på att se mamma naken och att se tjejer i sin egen ålder, kvinnor och äldre tanter nakna.



  • Supermummy

    Pizan - Fy vad otäckt, det du skriver! Undrar om de har kameror i USA i omklädningsrummen? (De är ju liksom föregångare till det mesta...)
    Tänk när barnen byter om på badstranden då? Kanske står "fluktare" där med? Fy fan! USCH! Det borde vara skottpengar på sådana äckel!

Svar på tråden Tar man med en 10- årig pojk att byta om på damernas?