Inlägg från: kattengustav |Visa alla inlägg
  • kattengustav

    vad kostar det att installera pellets för värme? läste att vedeldning är farligt att andas in.

    Våran pelletsbrännare gick sönder i början av januari och då sa försäkringsbolaget detta att om vi köpte en begagnad brännare och skruv och satte in den själva så gällde inte hemförsäkringen (så ni som har köpt begagnade kolla upp detta med försäkringsbolaget). Våran ny med installation och kontroll för utdömning av våran gammla brännare kostade exakt 24 300 kr att installera av en fackman. Då är det en Ulmabrännare. Om ni hittar nått som heter Svergiebrännaren köp absolut inte den. Visst den kan vara billig, men det är absolut inget att ha.
    Vi gjorde också åt ca 8 pallar om året (nu vet jag inte eftersom att vi har installerat nytt). Men vi har också runt 21-22 grader inne och inte så jätte bra isolerat hus på 180 kvm.
    Men om ni ska sätta in en panna föreslår jag en CTC panna, det kan man få för runt 6-7000 kr eller billigare på Blocket, för pannan behöver inte vara ny. Visst då kommer installationskostnaderna på det om man inte kan göra det själv.
    Vi eldar inget på sommaren utan bara på vintern för vi har en varmvattensberedare. Har även acktank till pannan, så den går inte så jätte ofta.

  • kattengustav

    Om man installerar den själv istället för att en fackman gör det så täcker inte försäkringen om den går sönder utan då får man betala en ny brännare själv.


    lindberg78 skrev 2009-02-10 12:58:08 följande:
    kattengustav skrev 2009-02-10 12:51:21 följande:
    Vad skulle inte täckas av försäkringen?
Svar på tråden vad kostar det att installera pellets för värme? läste att vedeldning är farligt att andas in.