• Anonym

    Vad skulle du som lärare säga om att få ett brev hem från en gammal elev?

    Jag har hela mitt liv vetat att jag är annorlunda. Har varit på utredningar som min mamma sedan lagt ner av själviska anledningar-att hon inte orkat fortsätta trots att jag som hennes barn kanske hade behövt hjälpen. Jag var annorlunda och är det än idag.

    Jag funderar på att skriva ett brev till en gammal klassföreståndare som jag hade då jag var mitt uppe i allt detta. Jag vet att hon pratade med min mamma om bup, och jag fick gå till bup då läraren i samtycke med mamma tyckte det skulle vara det bästa.

    Jag skulle så gärna vilja veta vad hon tyckte om mig. Hur hon uppfattade mig och vilka problem hon trodde jag hade. Är det fel att skriva till henna och fråga?
    Får hon berätta för mig eller har hon någon tystnadsplikt?
    Är det bättre om jag ringer? Tänkte om jag skriver ett brev så blir det inte som en stor överraskning att berätta om mig i telefon, och hon får tid att skriva ner det i stället.

    Skulle du som lärare tycka det var okej att få hem ett sådant brev eller hade du slängt det i soporna? Hade du svarar ärligt på mina frågor?

    Jag vill så gärna ha svar på vad dom vuxna tyckte det var för fel på mig när jag var liten och vill hon svara så läggs en stor pusselbit på plats.

    Vad tycker ni jag ska göra?

  • Svar på tråden Vad skulle du som lärare säga om att få ett brev hem från en gammal elev?
  • SIN74

    Jag skulle lyssna på dig, svarat på de frågor du har. Hör av dig du, läraren sitter säkert och tänker på hur det går för dig.

  • Anonym
    SIN74 skrev 2009-02-10 17:32:46 följande:
    Jag skulle lyssna på dig, svarat på de frågor du har. Hör av dig du, läraren sitter säkert och tänker på hur det går för dig.

    jag hoppas hon kommer ihåg mig.

    Jag var det svarta fåret i klassen...Problembarnet...

    Hon var till med hemma hos mig en gång och tittade på mina hästar som jag hade då


    så kanske att hon minns mig.


    Tänkte jag kunde skicka med ett gammalt skolfoto så hon känner igen mig bättre än bara till ett namn.

  • SIN74

    Jag tror absolut att hon kommer ihåg dig. Man minns bättre de barn som det händer lite kring än de andra.
    Kul idé med foto - hon kanske vill se hur du ser ut nu?

  • Perry the Platypus
    Anonym skrev 2009-02-10 17:35:10 följande:
    jag hoppas hon kommer ihåg mig. Jag var det svarta fåret i klassen...Problembarnet... Hon var till med hemma hos mig en gång och tittade på mina hästar som jag hade då så kanske att hon minns mig. Tänkte jag kunde skicka med ett gammalt skolfoto så hon känner igen mig bättre än bara till ett namn.
    Hon minns dig garanterat!! Jagkommer ihåg vissa elever som jag hade för femton år sedan och då var jag ändå bara på praktik några veckor. Kontakta henne!!
    (¯`°?.¸ ღ♥ Bless my arse. ♥ღ¸.?°¯)
  • Smilla1976

    Ja du, det är svårt att säga, jag är lärare och jag skulle nog föredra ett brev där jag kan få tänka efter hur jag egentligen uppfattade den eleven just eftersom man möter så många elever, även om man kommer ihåg de flesta iaf om man har haft dom mycket!

    Om du skriver ett brev så är det ju upp till läraren att välja om hon vill svara eller inte! Men kan du hantera om hon väljer att inte svara? Även om du tror det så kanske hon inte kan svara så du känner att du får svar på de funderingar du har....så sätt inte för stort hopp till din lärare bara!!
    lycka till!
    kramisar Smilla

  • Anonym
    Smilla1976 skrev 2009-02-10 17:37:18 följande:
    Ja du, det är svårt att säga, jag är lärare och jag skulle nog föredra ett brev där jag kan få tänka efter hur jag egentligen uppfattade den eleven just eftersom man möter så många elever, även om man kommer ihåg de flesta iaf om man har haft dom mycket!Om du skriver ett brev så är det ju upp till läraren att välja om hon vill svara eller inte! Men kan du hantera om hon väljer att inte svara? Även om du tror det så kanske hon inte kan svara så du känner att du får svar på de funderingar du har....så sätt inte för stort hopp till din lärare bara!!lycka till!kramisar Smilla
    vill hon inte svar så behöver hon inte.

    Men jag kom på det att vi brevväxlade några få gånger efter att jag bytte skola (var min lärare i årskurs 4-6, bytte sen till högstadie) så hon borde inte vara helt främmande för det.

    Visst är det tråkigt om hon väljer att inte svara, det skulle ändå hjälpa mig en hel del, men det är upp till henne
  • Anonym
    SIN74 skrev 2009-02-10 17:36:53 följande:
    Jag tror absolut att hon kommer ihåg dig. Man minns bättre de barn som det händer lite kring än de andra. Kul idé med foto - hon kanske vill se hur du ser ut nu?

    jag tänkte det också. Kunde ju skriva typ hej, kommer du ihåg mig?
    Sedan berätta lite om mig själv och hur jag har det nu. Å sedan ställa mina frågor.
    eller ska jag börja med frågorna och avsluta med hur mitt liv ser ut nu?


    Tänkte jag kunde skicka med en ny bild på mig, och kanske även på mina barn som jag har. Vet inte om det skulle uppskattas eller inte.

  • Smilla1976

    Anonym skrev 2009-02-10 17:44:37 följande:


    vill hon inte svar så behöver hon inte.Men jag kom på det att vi brevväxlade några få gånger efter att jag bytte skola (var min lärare i årskurs 4-6, bytte sen till högstadie) så hon borde inte vara helt främmande för det.Visst är det tråkigt om hon väljer att inte svara, det skulle ändå hjälpa mig en hel del, men det är upp till henne
    Jag då kommer hon nog att svara Stor lycka till iaf!!
  • Anonym
    Perry the Platypus skrev 2009-02-10 17:36:59 följande:
    Hon minns dig garanterat!! Jagkommer ihåg vissa elever som jag hade för femton år sedan och då var jag ändå bara på praktik några veckor. Kontakta henne!!
    då får vi hoppas hon har lika bra minne som dig, det är 12 år sedan jag slutade ha henne som lärare.
  • Anonym
    Smilla1976 skrev 2009-02-10 17:46:45 följande:
    Jag då kommer hon nog att svara Stor lycka till iaf!!
    tack
Svar på tråden Vad skulle du som lärare säga om att få ett brev hem från en gammal elev?