• Ninja05

    Ung Mamma

    Jag var 17 när dottern kom 06.

    Är nu 20 och väntar andra barnet, jag är väl medveten om att jag är ung mamma.

    Men gillar inte heller iden att man måste ha bra ekonomi, jobb osv för att tas som en "mogen" förälder.

    Jag har sedan jag blev gravid pluggat klart gymnasiet, sen var jag mammaledig, efter det började jag plugga sista delen av gymnasiet oc arbeta kvällar och helger i den mån jag kunnat.

    Man gör det man kan och tror är bäst, barnet behöver självklart en stabil och trygg punkt och det inefattar ju att man kan betala räkningar och ha ett okej boende. Men hur man kommit dit eller vilken ålder man är i tycker jag inte ska spela någon roll.

  • Ninja05

    Jo så sant, finns både gott och ont i alla åldrar.


    Tinastina skrev 2009-02-15 11:23:57 följande:
    Svar på #30Det finns alltför många äldra mammor som inte heller kan ta hand om sina barn. Någon vanligt att många är sjukt överbeskyddande, och det är heller inte bra för barnen. Finns både gott och ont i alla åldrarna.
  • Ninja05

    Nej det handlar inte om jobb och allt.
    Det handlar om kärlek och trygghet.

    ALLA föräldrar MÅSTE få roa sig, och hur man gör det spelar ingen roll.
    Hur tänker folk att man ska kunna vara en god och kärleksfull förälder resten av dagarna om man ALDRIG får roa sig? Det går inte.

    Jag fick ju barn tidigt som sagt, mina föräldrar har alltid velat vara barnvakt så jag och dotterns pappa ska kunna gå ut nån helg och roa oss, för de sa alltid att det måste man få göra. Och så rätt har hon!


    Tinastina skrev 2009-02-15 11:29:36 följande:
    Svar på #31Kan stämma. Men min familj är inte den bästa på många sätt, vems familje är det? Jag hade jobb hela tiden innan min dotter kom, men ingen fast, så är arbetslös just nu. och så är det lite andra små grejer. Men har endast fått höra negativa saker när jag är ute och festar. Alla berömmer mig till skyarna för att jag är så duktig med min dotter, alla ser verkligen hur mycket jag älskar henne. Det är super skönt. Önskar bara att fler fick höra det även om dom inte har den perfekta kärnfamiljen. Och festandet. Alla ska få festa, speciellt om du är ganska ung. Det gäller att passa på, men självklart inte varje helg. och bara för att man går ut en lördag betydet det inte att man inte bryr sig. Kan ma få leva sitt liv på sidan om då och då, så njuta av ungdomen, då tror jag man blir en bättre mamma i längden. Det räker med att ha en middag med tjejkompisara, komma bort från blöjsnack.
Svar på tråden Ung Mamma