Inlägg från: mammamys06 |Visa alla inlägg
  • mammamys06

    Dragning till ens "egna" landsfäder.. (eller va det heter :)

    Jag tycker det är kul att springa på personer som är lik mig till utseendet men mer än så är det inte. De flesta brukar fråga om jag pratar spanska vilket jag inte gör och då får jag en beklagande blick och en fråga varför det?!

    När det gäller sonen så reagerar han inte så mycket alls, hans pappa är ju också asiat men vi märker inget där heller än så länge men det kommer säkert!


    Att dricka kaffe utan mjölk är som kärlek utan kyssar- INTE kul!
  • mammamys06

    Däremot så är det många som tror att jag är gift med min man för att han är adopterad också. Min fd svärmor (har varit gift tidigare) uttryckte när jag lämnade min dåvarande man och att jag träffat min nuvarande man att jamen det kan man väl förstå nu har hon ju träffat en likasinnad!

    Alltså jag hade kunnat gett svar på tal där men jag tänkte att jag bjuder på det, hon får leva i sin lilla värld och tro att det är ju anledningen till att jag vill skilja mig från hennes vidriga son, att vi inte var likasinnade.

    För självklart gifte jag mig enbart med min man för att han är adopterad, inte för att han är den han är och vi har samma värderingar och förbannat roligt ihop, för att han är sexig, snygg och alldeles alldeles underbar Nejdå, enbart för att vi är LIKASINNADE!


    Snart tvåbarnsmamma!!!!!
  • mammamys06
    Nagoyam W skrev 2009-05-09 17:56:28 följande:
    Jag förstår hur du menar. Jag själv är född asiat, adopterad dess utom. Och när jag går på stan tror många att jag är ihop med en svensk kille. Men så är inte fallet jag är gift med en Thailänds man. Min bror som oxå är Thailänds är sambo med en svensk tjej. När de hade fått första barnet och min bror hade åkt till jobbet. Så sa barnmorskan på bb. Jaså du har varit i Thailand på semester och haft det roligt ser jag. Hur dum får man vara och säga så.... fy på dom.
    Åh, då får jag kanske vänta mig att få höra det också när jag ska föda, jag är från sydamerika och maken från Asien..... Men då jäklar kommer jag svara tillbaka, ja, jag kan ju bara gissa var dina föräldrar är ifrån med tanke på hur du ser ut eller nåt....
    Snart tvåbarnsmamma!!!!!
Svar på tråden Dragning till ens "egna" landsfäder.. (eller va det heter :)