Dagisavgift vid arbetslöshet?
Sambon blev av med jobbet idag och OM han kommer vara arbetslös efter sommaren, hur påverkar det dagisavgiften? Betalar man avgift till dagis om den ena är arbetslös och den andre pluggar?
Sambon blev av med jobbet idag och OM han kommer vara arbetslös efter sommaren, hur påverkar det dagisavgiften? Betalar man avgift till dagis om den ena är arbetslös och den andre pluggar?
a-kassa/alfa-kassa är inkomstgrundande, så då kommer ni få betala dagis avgift om inte barnet är över 4 år och omfattas av fri förskola i 15 timmar per vecka
ni lämnar in era nya inkomstuppgifter så räknas det om.
studiebidraget räknas...vet inte om akassan räknas, men tar det för givet....3% betalar man med barn 1.
när man studerar och har csn så räknas inte det in i avgiften, när jag pluggade så har aldrig min inkomst räknats med där
Bidragsdelen räknades hos oss iallafall, finns eget fält att skriva in studiebidrag...(så lånedelen räknas inte med) Bor i Malmö ifall det skiljer sig åt.
för mig räknas bidragsdelen från csn in, och a-kassan för sambon precis som "vanlig" inkomst.
vi betalar runt 700:- för våra två barn i förskola.
väcker till liv igen.
Hur ska vi räkna?
Jag studerar heltid
Sambon arbetslös
bor gbg
I Gbg räknas inte dina studier in. Ring och prata med din stadsdel
Det skiljer sig mellan kommuner men kommunen har oftast en kontaktperson som är ansvarig för sånt här för förskolan som du kan ringa och höra med så du får rätt uppgifter för där just du bor. Allmän förskola börjar väl det året barnet fyller 3? Då är det alltså gratis 15 timmar/vecka. 15 timmar är dessutom det man har rätt att lämna under arbetslöshet.
Här räknas CSN och A-kassa in i avgiften..
I Gbg räknas som sagt INTE CSN in. À-kassa, ja men inte CSN :)