• dinana

    VI från Linköping Del 3!!!!

    Marayah skrev 2009-03-03 10:15:44 följande:
    Ja du, de var visst fullt upp. Här så ska vi fixa lite hemma nu medans Filip sover. Och sen blir de ÖF kl 13 har ja bestämmt. Marko blir ju så uttråkad med att åka ner på stan så ja skippar det. Man måste ju se till sina barns behov först. Har vilken annan dag som helst att åka ner på stan när han e på dagis.
    Här är det tvärtom, här passar man på att åka ner på stan och springa runt när Molly är ledig. Det hinner jag aldrig av när hon är på dagis. Dessutom tycker hon att det är roligt att komma ut och träffa folk. Får se om Rebecca skulle ner till stan, för är ju inte så kul att åka ner på stan om ingen annan skall dit... Skall träffa en kompis vid halv två, men det känns ju lustigt om jag åker ner till 12 och ingen annan är där. Humm... skall ta och smsa Becca tror jag. Hon sa väl något om att hon inte skulle ner till stan om inte Marko skulle ner.
    Molly ?061216 (¯`°?.¸ ♥ BF 13 juni
  • dinana
    Familjetrollet skrev 2009-03-03 11:02:06 följande:
    jag trycker på rätt knapp men det står bara fel på sidan längst ner. funkade att citera förut idag. jag ger upp. får se om FL funkar senare som det ska dock har solen kommit hit nu finns det nån som söker efter en hokus okus matstol till barn.har en som måste bort pga platsbrist
    Det ser rätt ut här.. så kanske bara är någon tillfällig störning
    Molly ?061216 (¯`°?.¸ ♥ BF 13 juni
  • dinana
    Familjetrollet skrev 2009-03-03 11:02:06 följande:
    jag trycker på rätt knapp men det står bara fel på sidan längst ner. funkade att citera förut idag. jag ger upp. får se om FL funkar senare som det ska dock har solen kommit hit nu finns det nån som söker efter en hokus okus matstol till barn.har en som måste bort pga platsbrist
    Hade du en cykel med stödhjul som du ville bli av med så är vi intressserade om den är i fint skick.
    Molly ?061216 (¯`°?.¸ ♥ BF 13 juni
  • dinana
    LittleMee skrev 2009-03-03 11:41:30 följande:
    Jodå, I v 21 när vi gjorde riktat ul förstorade läkaren könsorganet så den tog upp hela skärmen och Andreas blev så stolt . Det var en läkare härifrån som tydligen är jätte duktig på just att se könet. Anders Selbing. Jag fick ingen förklaring på varför hans hjärtslag bultade på. Det är lite spännande att inte veta också. Tog ni reda på med första barnet?
    Okej, nej vi har aldrig talat reda på könet... det får man ju reda på ändå i slutändan. Jo Selbings har man ju hört en del om. Men tycker inte det är så viktigt att ta reda på könet. Det kanske kan underlätta lite i inköp, men nej, jag kommer ju ändå köra runt med min ceriserosa vagn vare sig det blir en flicka eller en pojke. Det är ju min vagn liksom som jag pungat ut en massa pengar på. Dessutom älskar jag rosa...
    Molly ?061216 (¯`°?.¸ ♥ BF 13 juni
  • dinana
    LittleMee skrev 2009-03-03 11:49:26 följande:
    Tack. Nu behöver jag bara hålla andan i 8 veckor till
    Själv tänkte jag också så där, tills jag åkta in på tillväxt-ul och det var sista gången jag såg min gamla lägenhet... två dagar senare föddes Molly med kejsarsnitt (v 34+1 var jag i då.)
    Molly ?061216 (¯`°?.¸ ♥ BF 13 juni
  • dinana
    LittleMee skrev 2009-03-03 12:04:18 följande:
    Jag beställde en röd vagn fast jag visste könet . För mig känns det personligare på nåt sätt när vi vet. Men jag har sagt att har jag turen att bli gravid igen så vill jag nog inte veta nästa gång. Rosa är fint . Vore bara onödigt att byta vagn för att färgen inte är "pojkig". Var ni färdiga med all inköp när hon kom?
    Nej vi hade ingenting innan hon kom. Hade inte haft en tanke på att köpa saker. Vi skulle nämligen flytta i början av januari och hade planerat att köpa alla saker sen när flytten var klar. Molly var beräknad i slutet av januari.. men jag kan ju säga att man aldrig skall planera saker... Molly kom den 16e december. Så julafton spenderades på sjukhuset, fast vi fick åka till släkten för några timmar.

    Vi kommer nog inte heller ta reda på könen.. även om jag faktiskt ville det först, men när hon ändå inte kunde se något på UL i v 20 så sket vi helt i det. Men troligtvis är det en flicka, fast jag hoppas på en pojke.

    Har köpt en rosa mjuklift till vagnen nu så jag skiter helt i vad det är för kön på ungen... bara h*n tycker om rosa.
    Molly ?061216 (¯`°?.¸ ♥ BF 13 juni
  • dinana
    Familjetrollet skrev 2009-03-03 12:15:40 följande:
    vad för färg vagnen har spelar ju ingen roll.jag har haft rosa vagn till sonen.töserna har haft vagnar med pojkfärger
    okej, men är intresserad i så fall... en ny slang är ju inte så krångligt att fixa..
    Molly ?061216 (¯`°?.¸ ♥ BF 13 juni
  • dinana
    LittleMee skrev 2009-03-03 12:18:40 följande:
    Vi har bara vagnen och lite andra småsaker att köpa nu. Jag förstår att man vill ha en av varje och att man gärna fantasierar under graviditeten men det är nog sak samma när bebisen väl ligger i ens famn. Varför tror du att det blir en flicka?
    nja, jag vet inte.. men sambon har bara pojkar i sin familj och hans kusiner ä bara flickor.. tänkte att de var lite sega i hans släkt att de bara drog på en sort.. =) men det är väl upp till bevis nu.
    Molly ?061216 (¯`°?.¸ ♥ BF 13 juni
  • dinana
    Marayah skrev 2009-03-03 17:49:03 följande:
    var _rsCI="familjeliv-se"; var _rsCG="0"; var _rsDN="//secure-dk.imrworldwide.com/"; <div><img src="//secure-dk.imrworldwide.com/cgi-bin/m iljeliv-se&cg=0&cc=1" alt=""/></div> var gaJsHost = (("https:" == document.location.protocol) ? "https://ssl." : "http://www."); document.write(unescape("%3Cscript src='" + gaJsHost + "google-analytics.com/ga.js' type='text/javascript'%3E%3C/script%3E")); try { var pageTracker = _gat._getTracker("UA-7225397-1"); pageTracker._trackPageview(); } catch(err) {}
     gu såååå söt han är =)
    Molly ?061216 (¯`°?.¸ ♥ BF 13 juni
  • dinana
    Mizzz skrev 2009-03-03 19:01:58 följande:
    hmm, såhär står det på sportex: "Trehjulingar passar i åldrarna upp till 3 år, upp till ca 90 cm i längd. " Vadå 90cm? Linus är ju 98cm, och bara två år, är han verkligen så lång?
    Molly är 2 år och 3 månader och hon är 85 cm lång.
    Molly ?061216 (¯`°?.¸ ♥ BF 13 juni
Svar på tråden VI från Linköping Del 3!!!!