• izzi

    Bonusmamma

    Läskpapper skrev 2009-03-09 14:16:42 följande:
    Rent lagligt.Jag är väldigt involverade i mina bonusbarn, men när jag ville gå på utvecklingsamtalen så ringde biomamman till rektorn och sa att hon inte ville detta och om inte hon är med på detta (även om vi skulle gå på olika samtal) så får jag helt enkelt inte gå. Hon gör detta av ren illvilja, och det känns så jobbigt.
    Hehe - det känner jag igen. Jag får inte heller följa med längre...Det går bra att va barnvakt, men när det är något hon inte gillar då är det hennes ord som gäller.
  • izzi
    Läskpapper skrev 2009-03-09 14:38:57 följande:
    Tack för svaren. Jag förstod ju att det var såhär, men ville ändå se om man hade några rättigheter, man har ju ändå en del skyldigheter. Som betalning av barnomsorg och inte rätt till fritids om man har ett litet barn med bonusbarnens pappa och liknande.Tycker det är helt galet, men verkar som om man får leva med detta.
    Ja tyvärr är det så. Men fritids måste du ha rätt till. Min bonus går på fritids några timmar fast jag är hemma med vår gemensamma.
Svar på tråden Bonusmamma