Inlägg från: Frankenmamma |Visa alla inlägg
  • Frankenmamma

    Barnomsorg i Tyskland

    Aj, då. Mitt barn har gått några dagar i veckan på fritids (Hort) för att få mer tyskaträning. Annars pratar jag ju bara svenska med henne. Hjälp med läxorna i tyska framförallt. Min tyska är ju lite rostig. Vi bor i en liten ort söder om Nürnberg.

  • Frankenmamma

    Här där vi bor finns det Krippe även för småbarn, dvs under 3 år. Men det är tydligen ganska dyrt enligt dem som jag har pratat med. Dagiset där mitt barn gick lät även blöjbarn på plats eftersom de hade lediga platser. Men om det är kö så släpper man inte in barn som inte är torra, då kan man ju gallra lite vilka som får plats. Fritids i vår ort har även lediga platser så här kan man få omsorg på heltid (8-17). Skolan i vår ort vill införa heldagsskola och har börjat lite smått med vissa aktiviter för barnen även efter lunch.

  • Frankenmamma

    Jo, personalen på fritidset där dottern går verkar tyvärr rätt slö. Alltid när jag kommer för att hämta så står personalen och pratar enbart med varandra och ägnar inte barnen någon uppmärksamhet alls.

Svar på tråden Barnomsorg i Tyskland