• Ossie

    Barnomsorg i Tyskland

    fet beror på var ni ska bo, men det är svårt med barnomsorg och hela systement (i de förbundsländer som tillhörde det forna Västtyskland) är väldigt gammaldags ur svensk synpunkt. Jag försöker själv få plats till min son men det är en ren katastrof enligt mig. Dessutom så dyrt att man egentligen inte har råd med det.
    Vi har egentligen bara privata alternativ innan barnet fyllt 3 där vi bor. Privatdagiset kostar runt 900 euro i månaden för 30 timmar i veckan. Det är DYRT! Dagmamma är i princip det enda alternativet, kostar "bara" 700 euro om man hittar en som inte tar samma timpenning som privatdagiset... Men då måste man fixa barnpassning själv när dagmamman har semester eller blir sjuk.
    Om ni har råd, plats och lust till att ha en aupair eller liknande är det kanske det bästa, speciellt med två barn. För två barn kostar dubbelt så mycket i barnomsorg. Tror inte det finns någon syskonrabatt.

    Inte konstigt att de flesta par nöjer sig med ett barn i Tyskland, om de ens vill ha några alls.

  • Ossie

    Fenna, var bor du?


    Fenna skrev 2009-03-22 21:54:40 följande:
    Tack for alla svar. Ja, det verkar ju inte sa bra. Dyrt, fa timmar och svart att fa plats alltsa. Ovanpa det eventuellt negativa kommentarer fran omgivningen efter vad jag har hort. Lite synd, jag skulle garna bo nagra ar i Tyskland for att fa lite mer flyt i spraket . 900 euro betalar vi nu ocksa for en dagisplats och det ar en av anledningarna till att vi funderar pa att flytta. Min sambo blir val glad iallafall, han skulle garna flytta till Skandinavien och det har ar ju ett starkt argument for det .
Svar på tråden Barnomsorg i Tyskland