Djupintervjuer imorrn...
Hjälp... imorrn gäller det. Det är dags för djupintervjuerna. Är det nåt särskilt man kan tänka på innan? (Lite sent nu kanske men... ) :)
Hjälp... imorrn gäller det. Det är dags för djupintervjuerna. Är det nåt särskilt man kan tänka på innan? (Lite sent nu kanske men... ) :)
Nu är det över... puh... jag tyckte det var ganska jobbigt att behöva utlämna sig så. Och det kändes inte bättre av att hon som intervjuade mej typ inte rörde en min.. Hon ville inte svara om jag frågade tex "vad menar de med detta?", alltså om jag inte förstod frågan.. då satt hon bara tyst och sen sa hon - det är hur du själv tolkar det. Och om jag sa nåt "roligt" och började skratta så fick jag ingen respons på det. Usch... nä, det kändes stelt helt enkelt. Så hade jag såklart hoppas på att få lite klarhet i hur länge till utredningen kommer hålla på, men det enda hon sa var att det inte var klart på långa vägar, typ. Vi har träffat våra utredare med minst en månads mellanrum hittills, så det går ju inte fort direkt. Det känns bara så tungt just nu att inte få reda på nånting.. hon ville inte svara på om det blev färdigt innan sommarn eller inte...
Skönt iallafall att djupintervjuerna och förhoppningsvis det värsta är över. Hur många träffar hade ni andra efter djupintervjuerna och vad pratade ni om då?
Tack mamita 09 :) Djupintervjuer är ingående frågor som rör uppväxten, relation till föräldrar och släkt, relationen med sin partner, sexliv, livsåskådningsfrågor, syn på barnuppfostran, infertilitet mm mm..
Ja, jag fattar inte hur det kan vara så olika mellan kommuner. Jag frågade henne om varför det är så men fick inget svar. Pratade med min man precis efter i mob när han var på väg till jobbet och hans utredare sa typ (när han inte förstod frågan): "Jag tror de menar såhär"... Usch, då kunde väl "min" också varit mer sån..grrrrr... :)
Blir helt nojig såhär i efterhand och börjar tänka på - vad är det som kan göra att man får avslag? Tänk om man får det bara för att man gör nåt konstigt uttalande eller så?
ok :)