• Mellanmjölkens land

    Fickpengar för 2 veckor i Thailand/Indien/etc

    Två vuxna i Thailand/Indien/etc i två veckor. Vad kan det gå på? Inte själva resan alltså utan mat, utflykter och shopping. Ingen lyx men utan att behöva snåla.

    Vi brukar inte shoppa särskillt mycket men en och annan sovenir vill man ju ha. Målet med semestern är att njuta av solen och ta det lugnt.

    Vi vill åka i början på november men är osäkra på om vi kommer hinna spara ihop tillräckligt innan dess eller om det får bli en vecka på kanarieöarna iår och en längre resa nästa år.

    Vad är era erfarenheter? Hur mycket kostar det? Alla tips är välkomna!

    Vi vill ha lägenhet så att vi kan laga lite enklare luncher själva istället för att bara äta ute.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-04-05 12:42
    Har kollat upp vad resa+boende skulle bli på ett hotell som vi är intresserade av i Thailand. Frukostbuffé ingår men övriga måltider tänkte vi fixa själva/äta ute.

    Fritidsresor säger att en enklare middag går på 80:- och lunch 30:- Stämmer det någorlunda? Om vi räknar med ett matkonto på 5000 så bör det väl täcka både mat, dryck och någon glass utan problem?

  • Svar på tråden Fickpengar för 2 veckor i Thailand/Indien/etc
  • Minikatt

    Vi var till Thailand 2 veckor, då hade vi med oss 15 000 kr i fickpengar för 2 vuxna. Det täckte all mat (utom frukost som ingick på hotellet), shopping, utflykter och allt annat man vill köpa eller göra. Vi snålade absolut inte, tvärtom så köpte vi allt vi ville ha, åt den maten vi ville osv. Fick lite pengar med oss hem, men inte mkt.

  • AstraTrillian

    Vi gjorde av med kanske max 15.000 på 3,5 vecka. 2 vuxna o 1 barn och då betalade vi resor i landet, boende, all mat, massa dyk... ja allt! Så har man hotell och är 2 pers i 2 veckor borde man behöva betydligt mindre.

  • Mellanmjölkens land

    Max vad det känns rimligt att spara ihop är 40 000 totalt och då ska det täcka allt. Helst ser vi ju att det hamnar på mindre men 40 000 är det absoluta taket.

  • Minikatt
    Mellanmjölkens land skrev 2009-03-25 18:51:33 följande:
    Max vad det känns rimligt att spara ihop är 40 000 totalt och då ska det täcka allt. Helst ser vi ju att det hamnar på mindre men 40 000 är det absoluta taket.
    Beror ju såklart på vad resan kostar Men på 40 000 ska ni nog klara er utmärkt! Vi la 35 000 på vår resa där vi hade 15 000 i fickpengar.
  • Raka Pungen

    I Indien har jag levt på 3000-5000kr/månad inkl. boende, utfärder, mat, transport inom landet, shopping...

  • AstraTrillian
    Mellanmjölkens land skrev 2009-03-25 18:51:33 följande:
    Max vad det känns rimligt att spara ihop är 40 000 totalt och då ska det täcka allt. Helst ser vi ju att det hamnar på mindre men 40 000 är det absoluta taket.
    Absolut, vi fixade flygbiljetter för alla 3 för 14.500 och gjorde som sagt av med absolut supermax 15000 (snarare 10000). Det beror ju givetvis på hur mkt man flyger inrikes, dyker vill bo etc. Vi käkade middag alla 3 med öl o läsk/juice för kanske 3-500 TBH (beroende på hur många öl ;), alltså max 100:- för 3 pers).
  • Susiepie

    Vi gjorde av med ca 13000-15000 kr för 2 pers och en 1.5 åring och en 6 mån på två veckor, åt gått levde bra och var på utflykt!


    Livet är fullt av kärlek!
  • Bong

    Kom precis hem från Thailand. Vi, 2 vuxna, var där i 18 dagar och gjorde av med ungefär 9000 sek. Pengarna gick till en del boende, inrikesresor (mest färjor), mat, en hel del shopping och alla utflykter.
    Levde inte snålt på något sätt, bodde b.la på lyxhotell ett par nätter och åkte massor av taxi och tuktuk.

    Skulle tro att priserna varierar rätt kraftigt beroende på var i Thailand man är. Till exempel var maten i Bangkok flera gånger så dyr som på Koh Samui.

Svar på tråden Fickpengar för 2 veckor i Thailand/Indien/etc