annca skrev 2009-03-25 09:30:38 följande:
Det var ett tips jag snappade upp här nånstans faktiskt. DEn mörka cacaon funkar jättebra ihop med tomat och chilikrydda! :) Vet attd et låter rätt vansinnigt, mne det blit faktiskt gott. Men det ska bara vara lite. Högst två rutor till 500g färs.Och så glömde jag ju paprikan! En eller två i olika färg hackas i framemot slutet av tillagningen.
Det var nog kanske från mig
Jag lärde mig att ha choklad i chilin av min värdmor i USA.
Kakaon ger en rundning till chilismaken som är väldigt bra och sötman i chokladen lyfter fram alla smaker. Har jag ingen choklad hemma så tar jag sirap/socker istället.
En annan positiv effekt är att om man räkar näman för barnen att det är choklad i maten så äter de med lite extra entusiasm
Såhär ser mitt recept ut!
lök
Köttfärs
finriven morot (drygar ut och grönsaker är ju aldrig fel!)
Chilisås
vita bönor i tomatsås
kidneybönor
paprika (lägg i på slutet så de har lite krisp kvar)
kryddar med salt, peppar, chilipulver, cayennepeppar, vitlök, paprikapulver och choklad/sirap/socker
Ibland har vi nån typ av färsk chilipeppar med om vi råkar ha det hemma...
Brukade ha krossade tomater i men känns inte som det behövs med tomatsåsen från bönorna.
Spiskummin ger för mycket tacosmak för att passa i min chili
Serveras med ris och sallad.
Blir det chili över så kan det med fördel värmas och serveras i pitabröd