Balanscykel
Så HIMLA bra. Köpte en till sonen nu i fyraårspresent och ångrar att han inte fick en när han var tre. 2½ - 3 tycker jag spontant är lagom. Vi köpte bmw:s eftersom den var stadig och bra och går att sätta på trampor på senare. Annars har biltema för femhundra! Balansen blir verkligen bättre snabbt!
Trehjulingar är också bra, de har flak som man kan lasta på och går inte lika fort som en springcykel, så till en tvååring hade jag valt det. De familjer jag känner som har båda tycker att båda kommer till användning.
Däremot hade jag inte satsat på en cykel med stödhjul eftersom det gör att barnet aldrig får tillfälle att öva upp balansen, och dessutom går det fort, fortare än en tvååring är neurologiskt kapabel att hantera.