• Anonym (orolig)

    Är så rädd för ALS & MS...

    Hej.
    Har ont i musklerna och/eller i lederna i benen...är så jävla rädd för ALS ,MS å sånt skit....läser å läser på nätet...å tycker att jag har alla symptom...läser åxå att det tar lååååååång tid tid att fastställa....men lixom vad kan det vara annars..?!

    orolig som satan.

  • Svar på tråden Är så rädd för ALS & MS...
  • Anonym (orolig)

    Nu blir jag ju ÄNNU mera orolig när ingen svarar...

  • Anonym (h)

    Jag har MS men har inte ont på något sätt, så därför tror jag inte det är det. Har du något annat symptom? MS behöver inte vara så farligt det finns bra mediciner. Det finns inte en människa som kan se att jag har MS.

  • Anonym (orolig)

    Ok..tack...hur upptäckte man din sjd.?

  • Anonym (psyk)

    Ont i muskler och leder i benen kan ju vara så väldigt mycket. Du kanske har tränat för mycket eller för lite? burit tungt? något envist virus... Hur länge har du haft ont? Allra troligast är väl att det är någonting övergående. Du skulle ju kunna testa att gå till en kiropraktor eller naprapat för att se om det är något mer mekaniskt fel till att börja med kanske.

  • Anonym (orolig)

    hej.Jag har inte tränat alls på ganska länge,har inte gjort ngt annat heller.
    Har haft ont/känningar i ett ben ganksa länge,set började med att jag hade tränat för hårt å fått (antagligen) en inflammation i knäet i det benet,men sen har jag somsagt haft problem med själva benet-darrningar,spänningar,bubblingar etc.
    Sen blev jag förkyld i tisdags,med hosta därtill,å började få ont i höfterna,har nu ont i benen,känner lite i armarna åxå...kan det ha med förkylningen att göra?Har ingen feber.

    TAck för ditt svar!

  • Anonym (B)

    När MS upptäcks är det när personen får ett skov. Ofta sätter sig första skovet på synen (varför vet jag inte). Att då under utredning som faktiskt inte tar så särskilt lång tid, förutsatt att man hamnar hos rätt läkare.
    Det kan också vara så att kroppen inte orkar du blir märkbart svag tex i vänster halva av kroppen.

    ALS är en liknande sjukdom med att kroppen inte vill. Det kan börja med darrningar och svagare muskler i händer fötter.

    Tycker du ska sluta säga att jag har ont tänk om jag har MS eller ALS. Dessa sjukdomar är fruktanskvärda och jag har/haft dessa i min närhet.

    Om du är så orolig tycker jag att du ska på en gång ta kontakt med sjukvården och göra alla undersökningar. Säg vad du tror är fel och de kan göra specifika tester åt det jållet om de tror att du skulle kunna ha någon av dessa skukdomar.

    Ingen blir bättre av att sitta och diagnostisera sig själv.

  • Anonym (psyk)

    Om du bara har haft ont i några dagar och det är i samband med att du fått en förkylning så verkar det ju väldigt rimligt att det just har med förkylningen att göra. Det är inte ovanligt att få muskelvärk av förkylning. Man kan ju få yrsel och allt möjligt av i övrigt helt ofarliga virus.

  • Anonym

    Ms är jag inte så insatt i men ganska insatt i als och smärta är inte ett symtom. Och inte "darrningar" heller som någon skrivit. Däremot svaghet, inte en känsla av svaghet eller faktisk svaghet som att man inte kan vrida om en nyckel eller gasa på gaspedalen i bilen.

    Det enda jag har hört att när en patient har als, räcker det för en neurolog att bara titta på patienten eller göra en neurologisk undersökning för att veta om personen har als. Sedan görs en emg för att "bekräfta" detta. Sjukdomförloppet går dessutom ganska fort för en person med als, ofta överlever patienten 3 år efter diagnos.

    Du borde snarare undra om du har något reumatisk fel en neurologiskt.

  • Anonym

    Du verkar vara precis som jag... läser på på nätet vid någon kroppslig åkomma och får för dig det värsta.

    Jag har gått i terapi för att sluta noja över min hypokondri (jag var t ex döende i cancer när jag hade stressrelaterad yrsel osv). Det rekommenderar jag.

    Klart du inte har MS/ALS!!

  • Anonym

    Du verkar vara precis som jag... läser på på nätet vid någon kroppslig åkomma och får för dig det värsta.

    Jag har gått i terapi för att sluta noja över min hypokondri (jag var t ex döende i cancer när jag hade stressrelaterad yrsel osv). Det rekommenderar jag.

    Klart du inte har MS/ALS!!
    Ta dig ett glas vin nu o sätt på tvn o sluta noja.

Svar på tråden Är så rädd för ALS & MS...