p-piller till katt
jag har en kattflicka som är strax över året och börjat löpa. har bara haft hankatter förrut så jag är inte riktigt hemma på detta.
Iaf så har jag fått p-piller utskrivna av veterinären och doseringsinstruktionerna jag fick var: ge ett piller i veckan, med start 5 dagar innan förväntad löpning. om katten löper nu så ge ett piller/dag 3 dar och sedan 1 i veckan.
nu är min fråga, hur ofta löper en katt? hon löpte senast förra veckan men inte nu, så när är "5 dagar innan förväntad löpning"
en gång i månaden som vi människor eller oftare? min fråga är alltså när jag ska ge första tabletten?
Obs! nu vill inte jag ha svar i stil med "det är farligt att ge p-piller, bättre att kastrera i så fall" för jag vet redan riskerna med piller och tanken är att hon ska kastreras efter sommaren men jag vill vänta till dess med tanke på infektionsrisken, så strunta i den biten och hjälp mig med när jag ska ge katten den första tabletten
tack på förhand!