• Iorlover

    Underhåll? I förskott eller efterskott?

    Jag har separerat o bor nu själv med mina barn. Sonens pappa ska ha han varannan helg. Vad jag förstår så ska han betala underhåll då?

    Vet ni hur mycket? Och när kan jag få de pengarna? Nu eller slutet på månaden?

  • Svar på tråden Underhåll? I förskott eller efterskott?
  • Åsa

    Talar du om "riktigt" underhåll så bestämmer ni det själva, liksom nivån på underhållet utifrån era respektive inkomster. (Om ni inte är överens kan det bestämmas med hjälp av jurister eller i rätten, vilken kostnad ibland täcks delvis av hemförsäkring.) Det blir också en civilrättslig tvist om man skulle missköta underhållet.

    Jag misstänker att du snart får svar om regler om att han ska betala in till Försäkringskassan och att du får pengarna på standarddatum. Detta är dock inte underhåll utan Försäkringskassans underhållsstöd som betalas ut på fasta datum och alltid är 1273 kr, där pappan får återbetala allt eller del beroende på sina inkomster till Försäkringskassan.
    Underhållsstöd är i allmänhet en förlustaffär för den som har normala inkomster men kan vara ett bra alternativ när underhållsföräldern är väldigt lågavlönad, om du tror det blir strul med betalningarna och själv vill slippa tjafs med pappan eller om ni inte är överens om summan och du vill ha pengar så fort som möjligt (en tvist tar längre tid). Märk dock att om du accepterar underhållsstödets låga nivå har du små möjligheter att få ett inkomstbaserat underhåll de närmaste åren efter om han skulle motsätta sig det då du anses ha acceptera den nivån för närvarande.

    Om du väljer att ansöka om underhållsstöd kontaktar du snarast Försäkringskassan (utgår från att pappan inte är skriven på samma adress som du för då kan det bli problem).

    Om pappan ska betala vanligt underhåll kommer ni själva överens om på vilket datum han ska föra över pengarna till dig.

Svar på tråden Underhåll? I förskott eller efterskott?