• aggexa

    Hur långt får man flytta vid separation?

    Du får flytta precis hur långt du vill.
    Det enda som kan hända om ditt ex trilskas är att han kommer att vägra skriva på barnets adressändring. Skatteverket kommer då att utreda var ert barn har sin huvudsakliga dygnsvila. Har ni ett litet barn som bor hos dig så är det solklart. Det tar bara tre till fyra veckor extra innan skatteverket utrett klart och då blir barnet skrivet hos dig så som du anmälde från början.

    Anonym (Orolig) skrev 2009-04-15 17:46:07 följande:


    Jag och min sambo har gått isär och jag bor kvar i lägenheten. Den är svindyr och jag måste flytta. Jag vill flytta tillbaka till min hemstad som ligger 2,5 mil bort. Är det någon som vet hur långt man FÅR flytta när man har barn ihop och gemensam vårdnad? Finns det någon regel? Har googlat men hittar inga svar någonstans... Min rädsla är att han kommer motsätta sig att jag flyttar och på så vis "hålla mig kvar" här där jag inte känner någon.
  • aggexa

    Sicket skitsnack, föräldrar kan flytta var som helt inom Sveriges gränser.

    Anonym (123) skrev 2009-04-15 20:19:21 följande:


    Anonym (Orolig) skrev 2009-04-15 17:49:14 följande: Nej det finns ingen undre gräns. Barnet får inte ens flytta till grannhuset utan att båda vårdnadshavarana skriver under.
  • aggexa

    Den andre föräldern kan stämma på boendet men det är svårt. En förälder har rätt att flytta hur långt den vill.

    Anonym (påläst) skrev 2009-04-15 17:48:03 följande:


    Om du vill flytta MER än 10 mil så måste det tas upp i familjerätten och du måste ha bra anledningar för att flytta så tex; jobb... och ditt ex måste godkänna det.
  • aggexa

    Då krävs det att pappan stämmer mamman på boendet. Detta tar tid och oftast har barnet då hunnit anknyta till den nya orten så då blir pappans argument verkningslösa.

    Anonym (123) skrev 2009-04-16 06:55:35 följande:


    En liten varning bara! Man tar en otroligt stor risk om man flyttar utan den andra vårdnadshavarens underskrift! Om barnet har börjat på dagis så anses barnet ha sin sociala trygghet på den ursprungliga orten. Om du då flyttar och pappan motsätter sig det så kan de faktiskt skriva barnet hos pappan bara för att han bor kvar på orten.
  • aggexa

    Det är ytterst sällan det händer och dessvärre har jag lyssnat på de ledsna papporna som inte kunnat gjort någonting när deras små älsklingar flyttar långt bort med mamman.
    Det hjälper inte att de protesterar mot skolbytet, skolan hänvisar till skolplikten och att de inte kan förvägra barnet att börja, sen dröjer det inte länge förrän barnet knytit ann på den nya orten och flytten inte längre kan göras ogjord. Är barnen lite äldre så har de också möjlighet att yttrycka önskan, de går sällan emot den förälder de flyttat med.
    Skattemyndigheten skriver barnen på orten efter någon veckas utredning om var barnet tillbringar den huvudsakliga dygnsvilan.

    Jag skriver inte att det är rätt, jag skriver vad som överlag gäller, det är en väsentlig skillnad.

    Sen är det en stor skillnad på om den flyttande boendeföräldern är mamma eller pappa.

    Anonym (123) skrev 2009-04-19 18:57:10 följande:


    Hon har uppenbarligen inte lyssnat på de ledsna mammor som försökt flytta utan pappans underskrift och därför förlorat barnens boende. Om pappan begär att TR snabbar upp ärendet så gör TR det eftersom detta anses viktigt.
Svar på tråden Hur långt får man flytta vid separation?