Vad är kommunism?
Idén om ett gemensamt ägande i ett klasslöst samhälle.
Idén om ett gemensamt ägande i ett klasslöst samhälle.
Kommunism är ett system som aldrig fungerar i praktiken. Har provats av flera olika stater med förödande konsekvenser.
Jag ville snarare synliggöra skillnaden mellan ett diktatoriskt styrelseskick och ideologin kommunism, dvs idén om gemensamt ägande i ett klasslöst samhälle.
Som aldrig har fungerat! Se senast Irland som gick i konkurs mer eller mindre.
Ett samhälle där alla får samma del av kakan gör att ingen gör något extra som tex utbildar sej till läkare mm.
Systemet fungerar ju i alla fall oavsett vad du tycker om det!
Jag tycker inte det finns så mycket avigsidor med det systemet....
Det är det samhällssystem som visat sig vara minst dåligt av de som provats hittills.
Det systemet som du förespråkar här och i andra politiska trådar funkar ju definitivt inte i alla fall!
Ja du kan väl försöka förklara!
Berätta gärna hur du skall ha det i så fall!
Låter som gamla DDR.....
Intressant. I princip har väl alla länder blandekonomi. Sverige ligger enligt mig väldigt nära planekonomi i jämförelse. Vilket land sköter det bäst? Var fungerar det bäst? Sverige ???
Som mått på hur mycket plan-ekonomi du har kan man använda skattesatsen. Alla länder använder skatt för att finansiera delen "planekonomi". Sedan kan du studera vilka länder som växer snabbast. Är nog ganska tydligt att stor del planekonomi är värdelöst...., men gör gärna övningen själv.
Skillnaden är väl att M inte vill ha lika höga skatter som vänstern vill.
Att kapitalismen är dominerande behöver ju inte bero på att det fungerar bäst, snarare på att det gynnar dem som äger mest och redan har mest makt. De har naturligtvis ingenting att vinna på ett klasslöst samhälle där de tvingas dela med sig av det de äger.
Världen ser liksom ut så.
Pengar ger makt och makt ger pengar.
Ofrånkomligen.
Om vi skulle fråga världens fattiga skulle de antagligen välja ett annat samhällssystem, men de har heller ingen makt att införa det.
Jag håller med dej om detta också.
Nu tänker du väldigt konstigt. "Kommunist"-partiet moderaterna är inget facit på något. Dessutom finns det absolut ingenting i min text som säger att man skall ha noll del planekonomi. I själva verket är det enligt mig fanatiskt att tro att rätt balans skulle vara vid en extrem-punkt.
Vad jag säger är att det man kan studera tyder på att lägre skatter ger bättre samhälle med tiden av de fall man kan studera. Även för de fattigaste! Inte att NOLL skatter skulle vara bra.
Känner inte till något vettigt samhälle med noll skatt att studera.
Tror heller inte att det skulle fungera. På något sätt måste saker finansieras. Vad man kan göra är att i den mån det går, lägga utgifter på rätt grupp människor.
Vägar betalas av bilister istället för av ALLA, osv.