• Suzanna

    Bästa vinägern till vinegrette etc?

    Fattar inte, men jag lyckas aldrig fatta vilken sorts vinäger man använder på restauranger för att få vinegrette och senapsdressingar etc så där supergoda! Äppelcidervinäger är kört liksom vitvinsvinäger, men det beror kanske på vilket märke man köper?

  • Svar på tråden Bästa vinägern till vinegrette etc?
  • Karpet

    Jag kör med vitvins och tycker att det funkar bra. Blandar med olivolja och kryddor.

  • Suzanna

    Jag vet inte vad jag gör för fel då. Tycker det blir så skarpt och så blir oljan äcklig. Jag älskar vinegrette ute men hatar den jag gör hemma.

  • Suzanna

    Vad använder ni för märken då?

  • Kicki1

    Persikovinäger är en ny favvis här hemma.

  • mosterYster

    Vit balsamvinäger! Eller röd, men då får ju vinaigretten mörk färg. Och kanske det viktigaste: det ska vara DIJONSENAP i, osötad, inte vanlig svensk senap! Men se upp, för den är stark, så det räcker med jättelite. 2 msk olivolja, 1 msk balsamvinäger, någon tsk Dijonsenap, vitlök efter tycke och smak, örtkryddor (tex rosmarin och timjan) samt salt och färskmalen svartpeppar. Detta ska sedan vispas eller skakas ihop.

  • Nillax

    Balsam vinager. Men det ar jattegott med hallonvinager ocksa!

  • listo

    Balsamvinäger!!! Superduper!!
    Det finns både röd och vit balsamvinäger, och den har en lite mjukare smak än
    vanlig vitvins- och rödvinsvinäger.

Svar på tråden Bästa vinägern till vinegrette etc?