• sofia 82

    Köpa bil med plats för 3 barnstolar, vad har ni för bil?

    Hjälp !

    Jag och min man väntar vårt tredje barn och känner att vi vill ha en större bil.
    Har idag en Passat kombi och den känns lite trång...
    Vi kommer att behöva få plats med 3 bakåtvända barnstolar och oss själva, dubbelvagn och en hund av rasen liten rottweiler.

    Vi vill ha en snygg funktionell bil och det får gärna finnas möjlighet att göra fler sittplatser.

    Det ska vara en Diesel och den får kosta max 250 000 kr.

    Vi vill helst inte ha en buss...

    Vi har tittat på och fastnat mest för Huyndai Santa Fe , den som går att göra om till 7 sitsig.

    Men fler förslag önskas....

  • Svar på tråden Köpa bil med plats för 3 barnstolar, vad har ni för bil?
  • pp08

    Vet någon som köte en Santa Fe när de hade tvillingar (2år) och fick sedan 1 barn till.
    Det fungerade med 3 barnstolar men de fixade först en "bräda" för att få plats med de 3 stolarna (för att få ett jämt underlag för alla 3 stolar).
    Men.....de var besvikna över bagageutrymmet, och de hade ingen hund!!! Deras tidigare bil (vanlig Seat Toledo) hade bättre bagegeutrymme.
    Så jag tror att det inte är baksätet som ni ska titta på men bagageutrymmet!!

  • pp08

    tillägg till ovan: gör ni fler sittplatser i dessa funktionella bilar kan ni glömma bagageutrymmet nästan helt; så gott som omöjligt att få in en tvilling/dubbelvagn då.

  • Chivaz

    Kan fungera med en Volvo. Vet att när vi köpte vår bil tittade vi på en Volvo kombi, tror det var en XC90 eller liknande (vet ej vilka modeller de har, men den var lite högre än en normal Volvo). Den hade iaf 2 st platser som man kunde fälla upp/ner i bagaget (bakåtvända) mot ryggstödet i baksätet. De sa att det var för den stora familjen, då vi inte hade några barn just då så hoppade vi över denna bil. Vet dock ej om det går sätta fast bilbarnstolar på dessa platser, men de hade ju bilbälten och allt så det borde fungera.

  • lilo06

    Kia Carens är både 5 och 7 sitsig och dessutom snygg kostar lite och har jättebra garnantier blir en sån för oss i sommar när 3:an kommer har nu en kia ceed.

  • Naquadria

    Tror att det blir svårt att få plats med tvillingvagn, hund och tre stolar om ni inte går upp i minibussklassen.

    Vi är också på biljakt. Har nu Volvo V70 med två bakåtvända och tvillingvagn. Går bra eftersom vi inte har krockkudde fram, men annars hade sittkomforten blivit för dålig för oss vuxna vid långköring.

    I höst kommer vi ha tre stolar + en vagn, dock får tvillingarna vända till bältesstol då. Har börjat kolla runt lite, men inte bestämt oss ännu. Just nu är vår favorit Ford Galaxy, men vad jag förstår fastnar många med behov av fler säten och bagage för Chrysler Grand Voyager (dock inte vår favvo).

  • PillAnn

    Mitsubishi Grandis är en bil som ser rätt slimmad utanpå, men är rymlig inuti.
    Det är vad vi har investerat i med 4 barn och hund. Relativt låg bensinförbrukning mot vad andra minibussar gör.
    Som sagt var, vi är nöjda i varje fall,

  • Love2009

    vi valde mellan VolvoXC90, Santa Fe och Toyota Corolla Verso. Köpte Verson.

  • saris2008

    Min vän som har en 3 åring och tvillningar på 1 år har en volvo v 70, i den får det plats både tvillingvagn och en sulky, men de köpte den minsta och smidigaste tvillingvagnen de kunde hitta, ska de på längre resor har de takbox, 3 barnstolar går in utan problem

  • Pappatilltwins

    Vi har en focus kombi och inga problem med tre barnstolar.

    Sedan beror det ju lite på vad man har för vagn och hundbur om det får plats i bagageutrymmet

  • SofiaD

    Vi har en 7 sitsig Volvo XC90. Den har väldigt bra med plats för 3 barnstolar, ett barn sitter i stolen längst bak. Har inte provat få in en dubbelvagn, men det borde gå om man har en modell lite smidigare.


    ♥♥♥ Mina 3 ♥♥♥
  • stormfågel

    Vi är i samma sits och kollar på en bil där det får plats tre bakåtvända bilbarnsolar, ( + att min man är lång och behöver mkt benutrymme när han kör) och en tvillingvagn.

    De bilmodeller som vi bestämt oss för (och letar efter) är 7-sitsiga Toyota previa, Citoen C8 ochPeugeot 807.

    Vår plan är att ha två bilbarnsolar och en vuxen i baksätet, en chaufför och en bilbarnsol fram och ta bort bakersta raden med stolar för stort bagage.

    Vi har ännu lägre budget (max 100 000) men har hittat en del som kan passa.

  • fjärilflickan

    Vi hade också detta problemet, fast vi har ingen hund dock. Köpte en 7-sits Ford Galaxy, den nyaste modellen och den är verkligen superbra! Ändå ganska mycket plats bak när alla sätena är uppfällda, i alla fall så vi fick plats med barnvagn på höjden. Har även varit i fjällen med en massa packning + svärmor och svärfar och det var inga problem. Men med hund blir det nog lite trångt i denna..

  • jagälskarallaminabarn

    Vi har en minibuss, Citroën C8. Har tvillingar som blir 4 år i sommar och bf 28/9 (vet att det är ett barn den här gången). Är än så länge väldigt nöjda med minibussen, köpte den begagnad av en bilhandlare. Den kan som mest bli 7-sitsig men då får inte så mycket bagage plats, dock är den större än t ex VW Sharan och Seat Alhambra som vi funderade på innan, tyckte de var lite för små med andra ord.

    Frågade precis sambon om råd då han är den som har koll på sådant med plats och han tycker absolut att ni borde kunna få rum i en sådan bil. Den är förresten i grund och botten samma bil som Peugeot 807, skiljer bara småsaker som hur lamporna ser ut, de byggs i samma fabrik har jag fått veta.

    Om vi skulle haft något annat än minibuss hade vi fått byta ut bilbarnstolarna till andra märken, något vi inte ville då de vi har visat sig vara bäst i 2 oberoende test för 1-2 år sedan. Sambon ångrar snarare att vi inte köpte en ändå större, en Van som man kan gå i utan problem medan jag tycker att visst hade det varit skönt och praktiskt men de slurpar ju i sig lite mer bränsle, å andra sidan är reservdelarna billigare enligt min karl. Lycka till!

  • Mitt hjärta är hemma

    I en vanlig Volvokombi (745 eller V70, sak samma) kan mna ju ha tre bakåtvända stolar, en där fram och två bak och så får en vuxen sitta i mitten bak. Då behöver (kan) man inte fälla något säte men har stort lastutrymme bak ändå.

  • stormfågel

    För vål del är problemet med en Volvo kombi att det med den lösningen (två bakåtvända bilbarnstolar bak) blir alldeles för trångt för mannens ben om han kör.

    Han är 1.89 och får absolut inte plats om han ska ha en bilbarnstol bakom sätet (i alla fall inte de större säkrare/bekvämare modellerna) bakom sig.

  • Mitt hjärta är hemma
    stormfågel skrev 2009-04-27 19:45:55 följande:
    För vål del är problemet med en Volvo kombi att det med den lösningen (två bakåtvända bilbarnstolar bak) blir alldeles för trångt för mannens ben om han kör. Han är 1.89 och får absolut inte plats om han ska ha en bilbarnstol bakom sätet (i alla fall inte de större säkrare/bekvämare modellerna) bakom sig.
    Aha, ja, det är sant, fast för oss var det tvärtom. Min man är 1.85 och jag är knappt 1.59 och vår IziKid funkar när han kör men inte när jag kör.
  • Tildamamman

    Men Britax Hi-Way i baksätet får din man plats framför! Ok, han kanske inte sitter som han gör när han inte har stol bakom, men tillfredsställande iaf.


    stormfågel skrev 2009-04-27 19:45:55 följande:
    För vål del är problemet med en Volvo kombi att det med den lösningen (två bakåtvända bilbarnstolar bak) blir alldeles för trångt för mannens ben om han kör.Han är 1.89 och får absolut inte plats om han ska ha en bilbarnstol bakom sätet (i alla fall inte de större säkrare/bekvämare modellerna) bakom sig.
  • Fröken Juni

    Mitt hjärta är hemma skrev 2009-04-27 19:04:44 följande:


    I en vanlig Volvokombi (745 eller V70, sak samma) kan mna ju ha tre bakåtvända stolar, en där fram och två bak och så får en vuxen sitta i mitten bak. Då behöver (kan) man inte fälla något säte men har stort lastutrymme bak ändå.
    Hur ska en vuxen kunna komma in i mitten vak om man har en bakåtvänd bilbarnstol på varje sida?

    Vi hade 3 bilbarnsstolar bak (2 bakåtvända på var sida och en framåtvänd i mitten) i vår Audi A6 Avant, funkade super. Vagn fick plats och hund.
  • sofia 82

    Vi kan fortfarande inte bestämma oss och jag är jätte tacksam för alla förslag och håller på att kolla upp alla modeller.

    Det är inte jätteviktigt att hunden får plats för åker vi bort längre stunder skaffar vi hundvakt eller om vi åker till sommastugan kan hunden åka med nån annan.

    Däremot måste vi ha alla barnstlar bakåtvända då barnen är så små.

    Dubbelvagnen är nog också ett måste.

Svar på tråden Köpa bil med plats för 3 barnstolar, vad har ni för bil?