Inlägg från: Marina Elena |Visa alla inlägg
  • Marina Elena

    ROMER

    Mieria skrev 2009-06-03 02:36:39 följande:
    Marina Elena skrev 2009-06-03 02:32:39 följande:
    Sicket skitsnack! Visa mig vart jag skriver att det bara var jag som besökte min pappa? Jag skrev att vi inte kom tio personer på en gång! Det är en jävla skillnad. Och visa vart jag säger att det är fel av dig att besöka din sjuka släkting med din mamma, moster, mormor och dina två kusiner??? Jag skriver bara att ni inte kan gå in allihopa på en gång om det innebär risk för någon annans liv. Är det så mycket begärt?? Att ni går in 2 åt gången medan de andra väntar utanför om det kan rädda livet på en annan människa??
    jag uppfatta det som bara du besökte han, du skrev inte att nån mer gjorde det.

    Ja, man kan gå in 2 o 2, de är väl bra? men nånstans ska ju resten av släkten vara under tiden
  • Marina Elena
    Mieria skrev 2009-06-03 02:38:12 följande:
    Marina Elena skrev 2009-06-03 02:34:46 följande:
    Jag har aldrig behandlat någon människa illa! Tvärtom försöker jag att alltid vara tillmötesgående och hjälpsam. Sist jag försökte blev jag nedslagen, mordhotad och kallad svensk hora. Det är MIN erfarenhet och jag hävdar inte att den är representativ för ALLA situationer.
    nä, men jag menar att de som gjorde de var dumma i huvudet, men du verkar mena att de gjorde så för de var zigenare!
  • Marina Elena
    Mieria skrev 2009-06-03 02:39:47 följande:
    Marina Elena skrev 2009-06-03 02:37:42 följande:
    Det är väl ganska självklart. Då erbjuder man dem fika och ett rum att vänta i om det finns. Om det inte finns ordnar man fram något annat ställe de kan vänta på. Det är det enda jag begär och så fungerar det inte på min arbetsplats!
    men ofta får man stå i centralhallen o trängas o alla är uppe i varv o oroliga o man blir less o folk börjar gräla
  • Marina Elena
    EttElaktTroll skrev 2009-06-03 02:41:28 följande:
    hmmmmen balkan? min mans mamma kommer från kroatien, men det är inte samma? hon talar ju jugoslaviska...förlåt min okunskap men jag är ärligt intresseradMarina Elena skrev 2009-06-03 02:36:48 följande:
    men tänk såhär..här i sverige ser du ju de finska zigenarna, de är medborgar ei finland eller sverige..på balkan finns romer som är medborgare i de länderna men de har en annan kultur o etnicitet än de andra som bor där
  • Marina Elena
    Mieria skrev 2009-06-03 02:41:08 följande:
    Marina Elena skrev 2009-06-03 02:39:13 följande:
    Det var de själva som hävdade det. Inte jag!!! De hävdade sin rätt och skrek (precis som du nyss) om blod och band. Jag skulle flytta mig för inget kunde stoppa deras blod!
    ja, men de var väl ändå dumma i huvudet som slog dig va? oavsett varför de ville in, så var de ju dumt o slåss mm.
  • Marina Elena
    Mieria skrev 2009-06-03 02:44:04 följande:
    Marina Elena skrev 2009-06-03 02:41:44 följande:
    Ja. Det är ju tråkigt. Då kanske det är bättre om man inte kommer så många så att man faktiskt får plats att få ett rum. Om man ändå vet att man inte kan komma in på salen samtidigt måste det vara skönare att lösa det så att alla slipper stå i centralhallen? Eller så kan man ringa avdelningen innan och fråga om de kan ordna fram ett utrymme där man kan få vara tillsammans och sedan får man helt enkelt vänta tills det finns ett sådant. Man kan inte kräva andras död!
    jag vet inte hur man ska lösa det. De går inte ihop med varandra, de olika systemen. De är en skam att inte besöka den sjuke, de är dåligt att besöka den utifrån sjukhusets synvinkel..ja, jag vet inte vad ska man göra
  • Marina Elena
    Mieria skrev 2009-06-03 02:44:52 följande:
    Marina Elena skrev 2009-06-03 02:44:02 följande:
    Ja verkligen. Men håll inte mig ansvarig för deras argument. Det är DE som smutskastar romerna. Jag bara återger vad som hände.
    ja, och det får stå för dem. jag dömer inte alla svenskar pga de som hotat mig genom åren
  • Marina Elena
    EttElaktTroll skrev 2009-06-03 02:44:43 följande:
    Okey då förstår jag lite bättre. Men vart kommer romerna i dessa länder ifrån då? dom måste ju ha ett ursprung så att säga?Marina Elena skrev 2009-06-03 02:43:08 följande:
    vi är från indien sägs det ju
  • Marina Elena
    Mieria skrev 2009-06-03 02:48:21 följande:
    Marina Elena skrev 2009-06-03 02:46:14 följande:
    Men vem säger att man inte ska besöka?? Varför ska man vägra kommunicera?? Det är väl bättre att ringa avdelningen och säga till i förväg om man kommer många så att sjukhuset kan förbereda på bästa sätt?? Det måste väl vara bättre än att plötsligt bara välla in och så blir det stressigt och bråkigt och inte roligt för varken personal eller er som besökande?
    ja, de är det ju kanske..men de är så mycke hit o dit när nåt händer, folk ringer den o den o den o säger vad som hänt o man kommer från olika håll o de blir lätt kaotisk
  • Marina Elena
    Mieria skrev 2009-06-03 02:49:51 följande:
    Är det någon speciell romsk lag som vi oäktingar inte känner till som säger att alla i familjen måste besöka samtidigt?? Jag vet ju hur det ligger till när någon ska dö men om vi nu utgår från att patienten inte ligger för döden.
    nej, de är de inte, men de beror faktriskt på vad som hänt hur många som kommer samtidigt men många zigenare har dålig kunskap om vad som är livshotande o inte
Svar på tråden ROMER