Inlägg från: Utopia |Visa alla inlägg
  • Utopia

    Varför är kommunism så fel?

    Aquilon,
    ->"Den traditionella kommunistiska lösningen på det problemet är förstås att skjuta/fängsla alla som inte håller med"

    Du menar alltså de traditionella "(o)mänskliga lösningarna" och inte bara de kommunistiska?

    ->"Kommunismen är en vacker utopisk idé men bevisligen är den inte kompatibel med hur vi människor fungerar."

    Men "hur vi människor fungerar" är nåt varierar med tiden, det är inte nåt statiskt. Vi har vår biologi med oss hela tiden, men vår biologi är i alla fall enligt mig nåt som är låååångt ifrån det enda som påverkar, snarare påverkar det väldigt lite. Och vi människor kan lära oss att bemästra, hantera, mycket (jag tror faktiskt nästan alla) av våra känslor och beteenden. Men exakt hur vi ska göra för det, ja dit har vi inte kommit ännu. Vem vet hur vi människor tänker om 50 år? Om 100 år eller om 500 år? Jag tror att det kommer att vara helt annorlunda än nu. Alltså tycker jag inte att man bara kan avfärda kommunismens tankar för all tid och evighet.

    Jag tror inte människan är "dum i huvet". Hon är smartare än vi tror Om vi bara kan fatta att vi själva skulle tjäna på ett system som fördelar mer, så skulle vi säkert vilja dit. När vi förstår att vi inte kan tillåta att lämna människor "utanför" samhället, för det slår tillbaks på oss själva, när vi verkligen _inser_ detta, då har vi en sportslig chans att komma till målet. Det är inte längre omöjligt. Vi människor kan gladeligen ge upp saker, förutsatt att alternativet ser bättre ut. Fast detta är inte direkt smarthet egentligen, utan mänsklig egoism. Men t.o.m egoism kan alltså ge bra saker, om vi utnyttjar den på rätt sätt

  • Utopia

    Är med dig Björkeli Man får, och borde även, välja och vraka för att ta det BÄSTA av allting, och lämna det skruttiga därhän

  • Utopia

    Mentat->"Utopia: Visst kan man ta litet här och litet där ur olika ideologier för att skapa något bra. Men då har man ju skapat en NY ideologi."

    Ja det är väl självklart? Men man kan inte alltid definera "vad" nåt är. Eller "vad" man är för något, för man är nåt av allting. Bättre diskutera sakfrågor än att hänga upp sig på definitioner. Man borde lyssna till vad folk har för åsikter istället för att lägga en massa onödigt krut på att försöka definiera vad folk "är"; invandrare, svensk, liberal, ungdom, bisexuell, pessimist bla bla. Det spelar ingen roll hur passande ett epitet är, men det epitetet kan i alla fall inte förutspå till 100% hur en person är eller kommer att tycka i en vissa fråga, för vi är alla individer och unika.

    (Jag vet att detta är OT för tråden handlar om kommunism, men Björkeli tog upp det och jag bara hängde på)

Svar på tråden Varför är kommunism så fel?