• honyponken

    vågar inte gå på toa , vad ska man göra?

    min 4åriga dotter har varit elt blöjfri sedan on var 2 år och det ar aldrig varit några problem med varesig att gå oc kissa eller bajsa på pottan/toaletten. men det senaste året ar on blivit rädd för att bajsa på dagis. det går så långt att on gömmer sig oc åller sig ända tills det kommer lite i trosorna innan on går. emma går on på toa, men vissa dagar åller on sig så länge det går emma med. vi ar försökt prata med dagis, men får ingen respons alls. vad ska man göra?

  • Svar på tråden vågar inte gå på toa , vad ska man göra?
  • Barnpsykologen

    Hej, det är viktigt att att ni tar tag i detta. Prata med förskolans personal om hur det har varit och om det hänt något som kan ha orsakat att hon känner obehag inför toaletten. Om hon håller sig för länge så är risken att hon blir förstoppad stor. Hon kan får ont i magen och det kan göra ont att bajsa. Se till att hon dricker mycket. Gör gärna en avföringsslista som även dagis ska fylla i, så att ni har koll på att hon bajsar minst varannan dag helst en gång om dagen. Titta också på hur matintaget ser ut. Det som stoppas in ska också komma ut. Använd inte laxermedel eller annat utan att först varit i kontakt med sjukvården.

  • honyponken

    tack för svaret! vi har pratat mycket med dagis om detta och hon bajsar inte alls där längre, utan åller sig tills hon kommer hem. har också pratat med bvc oc ska få en tid till nån doktor, men det kan ju tyvärr ta ett tag.
    vi har märkt att hon inte är trygg med viss personal och kanske det spelar in!?

Svar på tråden vågar inte gå på toa , vad ska man göra?